Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii

Patrycja

Kulinaria

22.11.2020 20:28

Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii

Zdarza się, że czujesz się pozbawiony energii i siły do działania? Masz problemy z uwagą i koncentracją? Wtedy najczęściej sięgasz po kawę! Jednak jej picie w nadmiarze może zaszkodzić. Dowiedz się, jakimi produktami zastąpić kawę, aby być pełnym sił i energii.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #1

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki pysznej kawy? Bez niej czujesz się pozbawiony sił, energii i chęci do działania? Kawa pomaga Ci się skupić, skoncentrować i działać na 110%? Uważaj, nadmierne spożywanie kofeiny może przynieść odwrotny skutek i prowadzić do wielu zdrowotnych problemów.

Wpływ kofeiny na zdrowie

Kofeina spożywana w odpowiednich ilościach (nie więcej niż 300 mg w ciągu dnia, czyli maksymalnie cztery filiżanki kawy dziennie) ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Stymuluje układ nerwowy, zwiększa wydolność i wydajność organizmu oraz wprowadza w stan pobudzenia. Jednak przyjmowanie za dużej dawki kofeiny, może mieć szkodliwe skutki.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #2

Nadmiar kofeiny szkodzi zdrowiu

Przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny prowadzi do pojawienia się niepokoju, zdenerwowania i rozdrażnienia. Kofeina może zwiększać stres i nasilać objawy depresji. Picie kawy przed snem może zakłócić rytm snu i prowadzić do bezsenności. Może także wywoływać gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego i powodować nieregularne bicie serca. Nadmiar kofeiny może zwiększać zgagę, refluks i wywoływać inne problemy trawienne. Za częste picie kawy może wysuszać śluzówkę i prowadzić do powstawania brzydkiego zapachu z ust.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #3

Czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii?

Poznaj naturalne produkty, które pobudzą Cię bardziej, niż kawa i sprawią, że będziesz pełen sił i energii.

Guarana

Guarana to uprawiane w Brazylii pnącze, a proszek z nasion guarany jest jednym z najsilniejszych i najbardziej popularnych stymulantów, o największej zawartość kofeiny wśród wszystkich roślin. Guarana stymuluje umysł i ciało, wyostrza pamięć i koncentrację, poprawia sprawność fizyczną intelektualną i nastrój. Utrzymuje się w organizmie do 6 godzin, uwalnia się stopniowo i pobudza dłużej i stabilniej, niż kawa.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #4

Jagody Acai

Jagody Acai, czyli jagodami palmy brazylijskiej, wyglądem przypominają borówki, a smakiem jagody. Działają lepiej niż filiżanka kawy, skutecznie pobudzają, dodają energii i redukują zmęczenie. Sprzedawane są jako tabletki, soki lub suszone owoce.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #5

Kakao

Surowe kakao w postaci kruszonej, dostarcza więcej magnezu niż czekolada, więcej żelaza niż porcja wołowiny, więcej cynku niż większość warzyw liściastych i ziaren. Surowe kakao zawiera ogromną dawkę antyoksydantów, a dzięki zawartości kofeiny i teobrominy, ma działanie pobudzające i dodaje energii. Poprawia koncentrację, zwiększa wydajność umysłu, redukuje stres i zmęczenie.

Zdjęcie Dowiedz się, czym zastąpić kawę, aby być pełnym energii #6