Co Polacy tak naprawdę sądzą o paszportach covidowych? Jest nowy sondaż

Agnieszka

Newsy

30.09.2021 9:09

Co Polacy tak naprawdę sądzą o paszportach covidowych? Jest nowy sondaż

Z ostatniego sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie “Rzeczpospolitej” można dowiedzieć się, co tam naprawdę Polacy sądzą o paszportach covidowych. Czy uważają, że dokument narusza ich swobody obywatelskie? Czy chcą, aby częściej był on egzekwowany? 

Zdjęcie Co Polacy tak naprawdę sądzą o paszportach covidowych? Jest nowy sondaż #1

Czwarta fala pandemii się rozkręca

O tym, że prędzej czy później i do Polski dojdzie czwarta fala pandemii informowano już od kilku miesięcy. Obecnie w Polsce jest około 1200 nowych zakażeń na dobę. Rząd, jak informuje minister zdrowia, nie planuje jednak wprowadzać na razie dodatkowych restrykcji. Chce natomiast zachęcać do szczepień. 

Niewykluczone więc, że dodatkowe restrykcje, o ile jakieś wystąpią, obejmą osoby, które nie posiadają tzw. Paszportu Covidowego. A co na jego temat sądzą Polacy? Przeprowadzono w tym temacie sondaż. 

Co Polacy sądzą o paszportach covidowych?

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie “Rzeczpospolitej” wynika, że 24,8 proc. Polaków biorących udział w sondażu, uważa, że fakt wprowadzenia przywilejów dla osób zaszczepionych i obejmowanie ograniczeniami tylko niezaszczepionych jest naruszeniem praw obywatelskich.

Z drugiej strony, 46,6 proc. respondentów opowiada się za okazaniem paszportu covidowego przy wejściu do restauracji, teatru, kina, czy na inne wydarzenie. 

Co Polacy sądzą o szczepieniach, w tym o szczepieniu trzecią dawką?

Jedynie 9,1 proc. badanych twierdzi, że szczepienia przed niczym nie chronią. Natomiast 10 proc. Nie ma zdania na ten temat, a 18,7 proc. jest przekonanych, że dwie dawki preparatu wystarczająco dobrze chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19, to 37,2 proc. ankietowanych twierdzi, że przyjęłoby trzecią dawkę szczepienia, jak tylko byłaby ona dostępna. Natomiast 10 proc. uznało, że trzecia dawka preparatu powinna w pierwszej kolejności zostać zaoferowana personelowi medycznemu.

Czy liczba chorych będzie rosła? Adam Niedzielski twierdzi, że tak

– W wakacje, gdy podawaliśmy prognozy, to mówiliśmy, że pod koniec września będziemy osiągali średni poziom mniej więcej 1 tys. zakażeń, więc na razie ta czwarta fala rozwija się zgodnie z naszymi przewidywaniami – mówił w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał też, że pod koniec października spodziewa się dobowej liczby zakażeń na poziomie 5 tys.