O czym należy pamiętać podczas słuchania swoich dzieci?

Katarzyna

Lifestyle

Nov. 11, 2020, 12:25 p.m.

O czym należy pamiętać podczas słuchania swoich dzieci?

Dzieci wymagają od nas uwagi i tego, aby poświęcić im chwilę czasu. Gdy przychodzimy do domu po pracy nie zawsze mamy siłę, aby ich wysłuchać. A jak wiadomo, dzieci są bardzo energiczne oraz zadają wiele pytań. Chcą się z nami podzielić informacjami i tym, co działo się w przedszkolu czy szkole. Jak więc powinniśmy słychać, aby zapamiętać jak najwięcej rzeczy z rozmowy ze swoim dzieckiem? Sprawdźcie!

Zdjęcie O czym należy pamiętać podczas słuchania swoich dzieci? #1

Słuchanie jest ważne

Dzieci są bardzo szczere i gdy mają jakiś problem lub gdy chcą porozmawiać, to od razu biegną z tym do rodziców. Niestety czasami w tym czasie mamy inne sprawy na głowie i nie poświęcamy dziecku całej swojej uwagi. Jak więc słuchać swoje dziecko, aby nie odczuło, że myślimy teraz o czymś innym i słuchamy go tylko połowicznie? Sprawdźcie!


Poświęcenie całej uwagi

Dzieci mają to do siebie, że wiedzą, kiedy są słuchane przez dorosłych, a kiedy po prostu się nimi nie interesujemy. Małe dzieci domagają się naszej uwagi poprzez gaworzenie, płacz lub ruchy rękami i nogami, starsze natomiast po prostu przychodzą i chcą porozmawiać.

Okazuje się, że dzieci już od małego wiedzą, czy rodzice skupiają na nich swoją uwagę. Chodzi o naszą mimikę twarzy oraz wygląd oczu, które zmieniają się, gdy poświęcamy uwagę tylko dziecku. Warto wiec już od najmłodszych lat budować z naszymi pociechami więź i okazywać im swoją uwagę i zainteresowanie. Na pewno zaowocuje to w dalszym życiu mocniejszą chęcią zwrócenia się do rodziców z różnymi problemami.


Słuchanie w późniejszym czasie

Dzieci zazwyczaj nie obchodzi, co robimy w danym czasie, jeśli nam one jakąś historię do opowiedzenia to po prostu z nią do nas przychodzą. My nie zawsze jednak mamy w danym momencie czas, aby jej wysłuchać. Zamiast udawać, że słuchamy, lepiej od razu jest powiedzieć dziecku, że nie jest to odpowiednia chwila. Wystarczy wtedy poprosić, aby zapamiętało swoją historię i opowiedziało ją np. przy kolacji, kiedy będziemy mogli poświęcić mu całą uwagę. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło się odtrącone i zrozumie, że obecnie załatwiamy "dorosłe" sprawy.
Zdjęcie O czym należy pamiętać podczas słuchania swoich dzieci? #2

Pamiętaj o dawnych problemach

Dzieci przychodzą do nas, aby opowiedzieć, co działo się w przedszkolu lub w szkole. Gdy napotkał ich jakiś problem, to z nim również przychodzą do rodziców. W takich sytuacjach warto zapytać dziecko, jak sobie poradziło z danym problem. Dzięki temu pokażemy dziecku, że się nim interesujemy oraz lepiej poznamy jego sposób myślenia i działania w trudnych sytuacjach. Podczas takich rozmów, możemy opowiedzieć o swoich trudnościach oraz sposobach jak sobie z nimi poradziliśmy.