Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić!

Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić!

Żyjemy w czasach kiedy powodów do stresu mamy więcej niż nasi rodzice czy dziadkowie. Obowiązki związane z pracą, domem i życiem wymagają od nas podejmowania wielu decyzji. Jedne z nich są trafione, a inne nie zawsze dostarczają nam radości i beztroski. Z biegiem czasu jesteśmy odpowiedzialni za byt nie tylko swój, ale również naszej rodziny i starszych rodziców. Powodów do stresu jest więc wiele, a niektóre sposoby na jego obniżenie wcale nie są skuteczne? Co więc nie pozwoli nam zmniejszyć odczuwanego stresu i nerwów?

Zdjęcie Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić! #1

Lista zadań

Lista zadań to pewnego rodzaju uporządkowanie sobie dnia i działanie według tej rozpiski. W pewnym stopniu ułatwi nam ona dzień, jednak często zdarza się, że coś nam „wypadnie” i zburzy cały harmonogram dnia. W takim wypadku lista zadań, która miała zapewnić nam spokój i kontrolę będzie nam pokazywać ile jeszcze rzeczy mamy o zrobienia. Zamiast nas uspokoić będzie nadal przysparzać nam stresu.


Piłeczki antystresowe

Na stres nie pomogą również piłeczki antystresowe, które do tego de facto mają służyć. Ich ściskanie ma nas odstresować i dać ujście nerwom i energii. Niestety nie za wiele jednak ona daje, ponieważ ta monotonna czynność nie sprawi, że powrócimy do stanu równowagi. Są raczej miłym gadżetem, a nie pomocą w walce ze stresem.

Zdjęcie Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić! #2

Trening

Trening to podobno dobry sposób na pozbycie się stresu. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie jest. Wyjście na siłownie i walenie w worek treningowy co prawda obniży nasz poziom stresu, ale tylko na chwilę. Dodatkowo takie zachowanie przyzwyczai nasz mózg, że agresywne zachowanie jest czymś dobrym. Aktywność fizyczna, zamiast nas wyciszyć, tylko pobudzi nas jeszcze bardziej.

Zdjęcie Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić! #3

Medytacja

Skoro trening nie jest dobry, to medytacja powinna być dobrym rozwiązaniem. Sztuka ta jednak wymaga czasu i koncentracji i nie da się osiągnąć wyciszenia od razu. Prawdziwa medytacja wymaga ćwiczeń i odpowiedniej regulacji oddechu. Gdy przez nerwy nie możemy usiedzieć na miejscu, to medytować też będzie nam trudno. Lepiej jest nauczyć się w takim czasie odpoczywać i wykonywać czynności, które działają na nas od stresująco.

Zdjęcie Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić! #4

"Zajadanie" stresu

Czasami stres próbujemy „zajeść” niezdrowymi przekąskami czy potrawami. Jedząc to, co lubimy, poprawiamy sobie tym humor i stres powinien znikać. Niestety takie zachowanie w ciągu dnia sprawi, że będziemy czuli się ociężali i powolni. Rozleniwienie spowoduje, że nie wywiążemy się z zadań, jakie mieliśmy na dany dzień. Zjedzenie fast foodów wieczorem będzie powodowało problemy ze snem, a w konsekwencji czego rano będziemy niewyspani i znów zestresowani.

Zdjęcie Fałszywe metody na obniżenie stresu! Wcale nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić! #5


Katarzyna

Polecane