10 zdań, jakie powinni używać rodzice, aby zdobyć zaufanie dziecka

10 zdań, jakie powinni używać rodzice, aby zdobyć zaufanie dziecka

Wychowanie dzieci to nie prosta sprawa, ponieważ trzeba poświęcić im wiele uwagi. Wymagają one też od nas troski, wsparcia, cierpliwości i dobrego słowa. Relacje z dzieckiem należy budować już od najmłodszych lat, ponieważ później będzie ona owocować i się rozwijać. Budowanie pewności sobie i odpowiedzialności również nie dzieje się od razu. Należy uczyć tego nasze dziecko już od najmłodszych lat. Aby to zrobić, warto powtarzać mu kilka zdań. Poznacie je, czytając poniższy artykuł!

Zdjęcie 10 zdań, jakie powinni używać rodzice, aby zdobyć zaufanie dziecka #1


Jesteś zdolny

Dziecko bardzo dużo uczy się od rodziców. Są dla niego autorytetem i czasami potrzebują od nas dodatkowego impulsu, aby podjąć się różnych zadań. Należy więc powtarzać dziecku, że jest zdolne, ponieważ wtedy nie będzie się bało próbować różnych rzeczy. Zamiast zniechęcać dziecko lepiej je zachęcać do podejmowania się różnych czynności.Bez względu na wszystko bardzo cię kocham

Dzięki takim słowom, dziecko będzie również wiedzieć, że zawsze może się do nas zwrócić z problemem, ponieważ ma w nas wsparcie. Zapewnianie dziecka o swojej miłości pokazuje mu, że darzymy go bezwarunkową miłością bez względu na to, jakie decyzje w życiu podejmie.


Wierzę w ciebie

Mówi się, że wiara potrafi zdziałać cuda. Tak też jest i w tym przypadku. Jeśli otwarcie powiemy dziecku, że w niego wierzymy, wtedy zaczniemy budować jego pewność siebie. Ta cecha jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach i najlepiej jest budować ją już od najmłodszych lat.

Zdjęcie 10 zdań, jakie powinni używać rodzice, aby zdobyć zaufanie dziecka #2
Spróbujmy razem

Dzieci uczą się wszystkiego od początku i każdy z nas był kiedyś dzieckiem i nie wiedział jak wykonywać niektóre czynności czy zadania. Rodzice są od tego, aby uczyć wszystkiego swoich dzieci. W razie, gdyby sobie z czymś nie radziło, warto mu pomóc i pokazać, że zawsze może na nas liczyć.

Jesteś odważny

Zdanie „jesteś odważny” wypowiedziane przez rodziców sprawi, że dziecko bardziej uwierzy w siebie i przestanie się wahać. Małe dzieci boją się wielu rzeczy, ale gdy zostaną zachęcone przez rodzica, wtedy słabość ta mija.


Jak to zrobiłeś?

Dzieci są z natury ciekawe i podejmują się różnych rzeczy. Czasami bez naszej pomocy są w stanie sobie z czymś poradzić. Warto wtedy zaciekawić się jak dziecko wykonało dane zadanie i wyrazić swoje uznanie oraz je pochwalić. Dzięki temu będzie wiedziało, że jest w stanie niektóre zadania wykonywać samodzielnie, co podbuduje jego pewność siebie.


Jak mogę ci pomóc?

Dzieci nie zawsze lubią, gdy wyciąga się do nich pomocną rękę. Jednak rodzic, wiedząc, że dziecko sobie z czymś nie radzi, nie potrafi postąpić inaczej. Jeśli usłyszymy na nasze pytanie, negatywną odpowiedz, to nie ma się czym zrażać. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że zawsze może liczyć na naszą pomoc, nawet jeśli wcześniej jej nie chciało.


Nowe rzeczy tylko na początku są straszne

Zdanie to pokaże dziecku, że na początku występuje strach przed nowymi zadaniami, ale najczęściej zastępuje go radość i euforia związana z próbowaniem i poznawaniem nowych rzeczy. Dzięki temu dziecko rozwinie swoje umiejętności i nie będzie bało się podejmować nowych wyzwań czy zadań.

Zdjęcie 10 zdań, jakie powinni używać rodzice, aby zdobyć zaufanie dziecka #3

Możesz powiedzieć więcej?

Jedne dzieci opowiadają więcej a inne mniej a swoich pasjach czy o tym, co robiły przez cały dzień. Warto dopytywać je o niektóre szczegóły, ponieważ dziecko będzie wtedy wiedziało, że się nim interesujemy i poświęcamy mu swoją uwagę. Dzięki temu nie będzie się czuło osamotnione.


Uczymy się na błędach

Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Warto nauczyć swoje dziecko tego przysłowia i powiedzieć, że nikt z nas nie jest wszechwiedzący, dlatego popełniamy błędy. Ważne jest, aby jednak wyciągnąć z nich wnioski i nie popełniać ich ponownie. Pomyłki w pewnym stopniu nas rozwijają, więc nie są czymś złym, czego należy się wstydzić. Jeśli nauczymy dziecko takiego podejścia do życia, wtedy na pewno będzie lepszym człowiekiem.

true

Polecane