60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji!

Patrycja

Newsy

04.11.2020 18:51

60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji!

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, doprowadziła do masowych protestów w całej Polsce. Prezydent Andrzej Duda w odpowiedzi na niezadowolenie społeczeństwa, przedstawił projekt ustawy dotyczący możliwości dokonania aborcji w przypadku wykrycia wad dziecka. Jednak sondaże pokazują, że większość Polaków nie akceptuje jego propozycji! Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Zdjęcie 60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji! #1

Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej

22 października Trybunał orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z Konstytucją. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza zaostrzenie obecnie obowiązującej ustawy antyaborcyjnej. Decyzja ta wywołała masowe protesty w całej Polsce.

Zdjęcie 60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji! #2

Strajki w całej Polsce

Od ponad dwóch tygodni kobiety w Polsce protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Strajki odbywają się w całym kraju, a każdego dnia rośnie liczba uczestników i miast, które dołączają się do protestów. Polacy nie zgadzają się na zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. W odpowiedzi na sytuację w kraju, prezydent Andrzej Duda przedstawił inicjatywę, która ma zażegnać spór.

Zdjęcie 60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji! #3

60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy

Prezydent proponuje w swoim projekcie ustawy dopuszczenie do aborcji w przypadkach śmiertelnych i nieuleczalnych wad płodu. Jedynie w przypadku, gdy badania prenatalne wskazują, że dziecko urodzi martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą. Jednak jak wynika z sondaży United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, większość Polaków jest przeciwko ustawie Andrzeja Dudy. 60,7% respondentów nie zgadza się na jego propozycję. Wśród nich 64% to kobiety, a 57% to mężczyźni. Jedynie 29,8 % badanych deklaruje poparcie dla projektu ustawy prezydenckiej.

Zdjęcie 60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji! #4

Duży spadek poparcia dla PiS

W sondażu odnotowano też bardzo duży spadek poparcia Polaków dla PiS-u. W porównaniu do ostatniego pomiaru z połowy września, parta rządząca straciła aż 10% poparcia. Obecnie na PiS chce głosować jedynie 30% wyborców.

Zdjęcie 60% Polaków przeciwko ustawie Andrzeja Dudy o aborcji! #5

Dalsze protesty w ramach Strajku Kobiet

W obecnej sytuacji ruch społeczny Strajk Kobiet zapowiada prowadzenie dalszych działań. Przypomnijmy, że w ubiegły piątek odbył się „Marsz na Warszawę”, w którym wzięło udział około 100 tysięcy osób. Na kolejne dni planowane są dalsze demonstracje i protesty, blokady ulic w dużych miastach i utworzenie "łańcucha solidarności", jako wsparcie dla miast, w których władza dusi protesty.