Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica?

Patrycja

Newsy

04.11.2020 18:40

Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica?

Czerwona błyskawica stała się najważniejszym symbolem strajku kobiet, przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Wokół czerwonej błyskawicy krąży wiele kontrowersji. Dowiedz się co naprawdę oznacza ten symbol!

Zdjęcie Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica? #1

Strajk kobiet w Polsce

Od niemal dwóch tygodni kobiety w Polsce protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Strajki odbywają się w całym kraju, a każdego dnia liczba ich uczestników rośnie. W ubiegły piątek odbył się „Marsz na Warszawę”, w którym wzięło udział około 100 tysięcy osób. Uczestnicy demonstracji każdego dnia wychodzą na ulicę z transparentami, na których znajdują się mocne hasła, wymowne napisy i graficzne symbole strajku: czerwona błyskawica, wieszak i czarny parasol. Dowiedz się, co oznaczają!

Zdjęcie Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica? #2

Błyskawica jako ostrzeżenie

Czerwona błyskawica, która stała się głównym symbolem strajku, została stworzona przez warszawską graficzkę Olę Jasionowską, która od dawna współpracuje z organizacją Strajk Kobiet. Według autorki nie powinno doszukiwać się w niej ukrytych, tajemnych znaczeń. Autorka w wywiadzie dla Newsweeka wyjaśnia, że znak ten oznacza „Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom ich podstawowych praw”.

Zdjęcie Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica? #3

Prosty i czytelny przekaz

Symbol ma mieć jasny, czytelny i prosty przekaz dla wszystkich odbiorców, niezależnie od kraju i języka, w jakim mówią. Czerwona błyskawica ma stanowić kontrast do profilu kobiety, przedstawionej na plakacie. Ma symbolizować ostrzeżenie, ale bez drastycznych scen i nawiązania do rozlewu krwi.

Zdjęcie Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica? #4

Medialna manipulacja

Media przeciwne Strajkowi Kobiet w głównym symbolu protestu- czerwonej błyskawicy, doszukują się ukrytych znaczeń. Porównują ją do hitlerowskiego symbolu formacji SS i oskarżają o sympatyzowanie z nazistami. Wydaje się to niedorzeczne, jako że symbol błyskawicy był wielokrotnie wykorzystywany w wielu organizacjach i popkulturze. Między innymi przez Armię Krajową w czasie II wojny światowej, czy rockowy zespół AC/DC, a nawet Pocztę Polską.

Zdjęcie Co oznacza symbol Strajku Kobiet- czerwona błyskawica? #5

Inne symbole strajku

Inny symbol strajku, który często pojawia się na demonstracjach to czarna parasolka. Nawiązuje ona do tzw. czarnych protestów związanych z walką o prawa kobiet w 2016 roku. Wtedy protestujący sprzeciwiali się projektowi ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne i zakazującej badań prenatalnych. Kolejnym symbolem jest wieszak. To międzynarodowy symbol podziemia aborcyjnego, w którym aborcje dokonywane są nielegalnie, w bardzo bolesny i niebezpieczny sposób. Stąd odniesienie do drucianego wieszaka.