Narodowa Kwarantanna - co to oznacza? Kiedy może nastąpić?

Patrycja

Newsy

04.11.2020 18:17

Narodowa Kwarantanna - co to oznacza? Kiedy może nastąpić?

Dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na specjalnej konferencji ogłosili kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jeśli zachorowania w Polsce dalej będą rosnąć w takim tempie, wkrótce może nas czekać Narodowa Kwarantanna!

Zdjęcie Koronawirus: możliwa Narodowa Kwarantanna #1

Kolejne rekordy zachorowań

W środę (04 listopada) w Polsce padł kolejny rekord zachorowań- Ministerstwo Zdrowia ogłosiło aż 24 tys. 692 przypadków. Przypomnijmy, że do tej pory w naszym kraju na koronawirusa zachorowało prawie 440 tysięcy osób, a zmarło 6500 z nich. Epidemia koronawirusa nie ustępuje, w związku z tym Rząd zdecydował się na wprowadzenie dalszych restrykcji.

Koronawirus: Rząd ogłasza nowe restrykcje

Na specjalnej konferencji zwołanej w środę (4 listopada), premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne obostrzenia. Zgodnie z nimi tymczasowo zostają zamknięte placówki kulturalne: kina, teatry, muzea i galerie sztuki. Zamknięte zostają sklepy w galeriach handlowych, poza aptekami, sklepami spożywczymi i usługowymi. Nauka zdalna zostaje rozszerzona na klasy od 1-3, nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych zostaje przedłużone do końca listopada. Nowe obostrzenia wejdą w życie od najbliższej soboty i mają potrwać do 29 listopada. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, możliwa będzie Narodowa Kwarantanna

Zdjęcie Koronawirus: możliwa Narodowa Kwarantanna #2

Czy czeka nas Narodowa Kwarantanna?

Jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie, a liczba nowych zachorowań nie spadnie, możliwe będzie ponowne wprowadzenie lockdownu w Polsce. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki dojdzie do tego w sytuacji, gdy liczba przekroczy 75 przypadków zachorowań na 100 tys. Polaków. W ciągu następnych 10 dni ma zapaść decyzja w sprawie wprowadzenia Narodowej Kwarantanny.

Narodowa Kwarantanna- co to oznacza?

Narodowa Kwarantanna w Polsce oznaczałaby ponowne całkowite zamknięcie kraju. Ma dotyczyć między innymi wprowadzenia zakazu przemieszczania się i kolejnego zahamowania, a nawet całkowitego zamknięcia działalności gospodarczej. Jeśli wprowadzenie nowych restrykcji od soboty nie doprowadzi do zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce, czeka nas kolejny lockdown całego kraju.

Zdjęcie Koronawirus: możliwa Narodowa Kwarantanna #3

Apel Rządu do Polaków

Rząd apeluje do Polaków o to by, przestrzegali wprowadzonych zasad i dbali o zdrowie swoje i swoich bliskich. Premier prosi, by obywatele w miarę możliwości pozostawali w domach. Wychodzili jedynie w celach zawodowych oraz na zakupy. Odniósł się do trwających strajków i zaapelował do ich uczestników o powstrzymanie się od dalszych demonstracji, w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Zdjęcie Koronawirus: możliwa Narodowa Kwarantanna #4

Chrońmy zdrowie

Pamiętajmy o utrzymywaniu dystansu społecznego, noszeniu ochronnych maseczek zasłaniających nos i usta, częstym myciu i dezynfekcji rąk. Nie opuszczajmy domu, jeśli jesteśmy chorzy, izolujmy się od innych, aby ich nie zarażać.