Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty

Patrycja

Newsy

04.11.2020 18:28

Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty

Instagram to popularny serwis społecznościowy, gdzie miliony użytkowników każdego dnia umieszcza swoje zdjęcia, filmy i ukazuje sporą część swojego życia. Jednak zawsze publikują autentyczne posty, bardzo często kreują obraz idealnego, nierealnego świata. Dowiedz się, do czego może to doprowadzić.

Zdjęcie Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty #1

Instagram kontra rzeczywistość

Miliony użytkowników Instagrama, każdego dnia publikują posty, które ukazują ich życie. Instagram to narzędzie, które służy do dzielenia się z innymi swoimi zdęciami i filmami, ale także do stworzenia marki w celach marketingowych lub promocyjnych. Pozwala też na kreowanie idealnego obrazu samego siebie. Jak się okazuje, spora część użytkowników wpada w tę pułapkę. Może to prowadzić do poważnych psychicznych kosztów.

Zdjęcie Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty #2

Idealne życie na Instagramie

Użytkownicy Instagrama, używają go nie tylko do dzielenia się zdjęciami z gronem swoich znajomych, ale także do kreowania idealnego wizerunku w Sieci, często w celach zawodowych, marketingowych i promocyjnych.

Przemyślane posty, profesjonalne zdjęcia, ukazujące idealne życie, szczęśliwe chwile, imprezy, zagraniczne podróże, drogie dodatki, ubrania, perfekcyjny makijaż, wysportowane ciało to codzienność w mediach społecznościowych. Jak się okazuje pokazywanie idealnego często nierealnego, życia może prowadzić do negatywnych, psychicznych konsekwencji.

Instagram a samoocena

Eksperci alarmują, że ukazywanie wykreowanego życia w mediach społecznościowych może u innych użytkowników prowadzić nawet do poważnych problemów psychicznych.

Młode osoby, które przeglądają takie idealne profile mogą poczuć, że z ich życiem jest coś nie tak, skoro tak bardzo różni się od tego, ukazywanego w Instagramowym świecie. Może to prowadzić do problemów z własną tożsamością, spadku poczucia własnej wartości i obniżenia samooceny.

Zdjęcie Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty #3

Negatywny wpływ mediów społecznościowych

Kreowanie idealnej rzeczywistości na Instagramie może Cię zainspirować lub zmotywować do pozytywnych zmian. Jednak młode osoby, które dopiero rozwijają swoją osobowość, mogą mieć z tym spore problemy. Zwłaszcza, jeśli ich prawdziwe życie wygląda zupełnie inaczej. Zweryfikowanie i zestawienie go z idealnym wizerunkiem na Instagramie, może doprowadzić do wielu problemów. Takie posty mogą wpłynąć na gorsze samopoczucie, problemy z samoakceptacją, samooceną i poczuciem własnej wartości. Wiele naukowych badań pokazuje, że istnieje bardzo silna negatywna zależność pomiędzy samooceną, a korzystaniem z mediów społecznościowych.

Zdjęcie Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Poznaj psychiczne koszty #4

Czy powinniśmy zrezygnować z mediów społecznościowych?

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych w zrównoważony sposób, a posty znanych osób nie powodują u Ciebie obniżenia nastroju i pogorszenia samooceny, to nie ma powodu do całkowitego odcięcia. Jeśli po obejrzeniu takich zdjęć czujesz się gorzej, masz problemy z poczuciem własnej wartości i samoakceptacją, zaniedbujesz codzienne sprawy, rodzinę i bliskich to znak, że powinieneś zrobić sobie detoks od Internetu.