Czy powinniśmy udostępniać zdjęcia dzieci w sieci? Na co uważać?

Patrycja
Newsy
10.08.2020 21:32
Czy powinniśmy udostępniać zdjęcia dzieci w sieci? Na co uważać?

Wielu rodziców notorycznie umieszcza zdjęcia i filmy swoich pociech w Internecie. Regularnie publikują je na portalach społecznościowych, dokumentując wszystkie ważne chwile z życia dziecka. Czy jednak powinno się to robić? Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje udostępniania zdjęć dzieci w internecie i na co uważać.

Zdjęcie Czy powinniśmy udostępniać zdjęcia dzieci w sieci? Na co uważać? #1

Co to jest sharenting?

Sharenting to angielski termin, zbudowany z wyrazów parenting- rodzicielstwo i share- udostępnianie. Określa zachowania rodziców, którzy notorycznie wrzucają do sieci zdjęcia swoich dzieci. Często nie maja oni umiaru w ilości, ani treści zdjęć i filmów, które udostępniają w mediach społecznościowych. Dzielą się ze światem niemal każdą chwilą z życia malucha.

Zagrożenia w Internecie

Nadmiernie udostępnianie zdjęć dziecka w Internecie, może nie być dobrym pomysłem, ze względu na czające się w sieci zagrożenia. W mediach społecznościowych mogą grasować pedofile lub przestępcy, które mogą pobrać, przerobić i rozprowadzać zdjęcia naszych dzieci, bez naszej wiedzy.

Zdjęcie Czy powinniśmy udostępniać zdjęcia dzieci w sieci? Na co uważać? #2

W Internecie nic nie ginie

W internecie nic nie ginie, zdjęcia naszych pociech, nawet po usunięciu przez nas konta, są archiwizowane i zapisywane w wyszukiwarce. Przez to mogą być wykorzystywane na różnych forach internetowych, gdzie będą wyśmiewane, obrażane, czy przerabiane w memy lub gify. W przyszłości także koledzy ze szkoły naszego dziecka, chcąc mu zrobić przykrość, mogą wyszperać w zakamarkach Internetu, takie wstydliwe zdjęcia.

Kompromitujące zdjęcia

Na pewno każdy z nas w rodzinnym albumie ma śmieszne, a nawet kompromitujące zdjęcia z dzieciństwa? Nago w wannie, baseniku, na nocniku, w śmiesznym stroju lub makijażu? Takie wspomnienia są warte uwiecznienia, by dzielić się nimi z najbliższymi. Pod żadnym warunkiem, nie wrzucaj zdjęć o takiej treści do Internetu.

Zdjęcie Czy powinniśmy udostępniać zdjęcia dzieci w sieci? Na co uważać? #3

Prawo do prywatności

Żaden z rodziców nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdyby w mediach społecznościowych pojawiło się jego zdjęcie w kompromitującym wydaniu. Szanujmy prywatność swoich dzieci i nie udostępniajmy takich zdjęć innym osobom.

Zachowaj umiar

Niemal każdy z nas udostępnia zdjęcia i filmy na serwisach społecznościowych. Robimy to, by pochwalić się swoim życiem, związkiem, rodziną, domem, sukcesami w pracy, czy egzotycznymi wakacjami. Wrzucanie zdjęć dzieci do Internetu raz na jakiś czas i udostępnianie ich ograniczonemu gronu rodziny i znajomych, nie jest niczym złym. Najważniejsze jest to, aby zachować umiar i rozsądek w publikowaniu zdjęć swoich pociech.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną