Skuteczne sposoby na zbicie gorączki

Patrycja

Zdrowie

30.10.2020 14:59

Skuteczne sposoby na zbicie gorączki

Gorączka to naturalna odpowiedź organizmu na atak chorobotwórczych bakterii i wirusów. O gorączce mówimy, gdy temperatura naszego ciała przekracza 38°C. Poznaj skuteczne sposoby na zbicie gorączki.

Zdjęcie Skuteczne sposoby na zbicie gorączki #1

Czym jest gorączka?

O gorączce mówimy, gdy temperatura naszego ciała jest podwyższona i przekracza 38°C. To naturalna reakcja obronna naszego organizmu, która stanowi odpowiedź na atak chorobotwórczych wirusów, bakterii, grzybów lub pasożytów.

Gorączka może towarzyszyć wielu chorobom, takim jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie ucha. Może pojawiać się u dzieci podczas ząbkowania, po szczepieniu, u kobiet w ciąży lub miesiączkujących, na skutek przegrzania lub odwodnienia organizmu i w sytuacjach stresowych. Gdy gorączka przekracza 39°C, wymaga obniżenia, ponieważ może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowiedz się, jak skutecznie zbić gorączkę!

Skuteczne sposoby na zbicie gorączki

Chłodne kompresy

Jedną z najpopularniejszych metod na zbicie gorączki jest stosowanie chłodnych okładów, które przykładamy do karku, czoła, pach i pachwin chorego. Aby je przygotować, należy zmoczyć ręcznik w zimnej wodzie lub włożyć do niego kostki lodu. Okład należy zmieniać co 15 minut.

Zdjęcie Skuteczne sposoby na zbicie gorączki #2

Chłodząca kąpiel

Jeśli mamy wysoką gorączkę, a zimny okład nie dał rady obniżyć temperatury ciała, powinniśmy wziąć chłodzącą kąpiel. Napełnij wannę wodą o temperaturze niższej o 2-3°C od temperatury ciała chorego i weź kąpiel. Woda nie może być bardzo zimna, ponieważ może wywołać szok termiczny.

Ziołowe napary

Podczas wysokiej gorączki powinniśmy odpowiednio się nawadniać i pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Warto sięgać po ziołowe napary, zwłaszcza te o działaniu napotnym, które pobudzając gruczoły do produkcji potu, wpływają na obniżenie temperatury organizmu. Rośliny o działaniu napotnym to kwiat lipy, malina, jeżyna, siemię lniane, babka lancetowata, porost islandzki, szałwia i kora wierzby. Warto je mieć w domowej apteczce i stosować w awaryjnych sytuacjach, przy wysokiej gorączce.

Zdjęcie Skuteczne sposoby na zbicie gorączki #3

Mleko z miodem i czosnkiem

Ciepłe mleko z dodatkiem miodu i czosnku to sprawdzony, domowy sposób na obniżenie gorączki i złagodzenie objawów przeziębienia i grypy. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, przeciwwirusowemu i przeciwgorączkowemu, pomoże obniżyć temperaturę ciała i zapewni spokojny sen.