Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie, przed zakupem mięsnego produktu. Tatar wołowy popularnej firmy, zawiera szczepy Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC). Jego spożycie może prowadzić do poważnego zatrucia!
GIS ostrzega przed tatarem wołowym
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed spożyciem tatara wołowego firmy Sokołów. W produkcie znajduje się szczep Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC), która jest bardzo groźna dla zdrowia!
Wycofanie partii produktu
GIS w publicznym ostrzeżeniu na temat żywności, podał szczegóły dotyczące wycofanej partii produktów. Chodzi o produkt "Tatar wołowy", 200 g, wyprodukowany przez firmę Sokołów, o numerze partii: 02891 02892K i terminie przydatności do spożycia: 29.10.2020. Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać mięsa z tej partii.
Bakteria Escherichia coli w tatarze wołowym
W tatarze wołowym firmy Sokołów obecna jest bakteria Escherichia coli, która jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. Zakażenie bakterią może prowadzić do wielu groźnych dolegliwości. Dowiedz się, czym grozi spożycie produktu.
Jakie są objawy zakażenia bakterią E. coli?
Zakażenie bakterią E. coli stanowi zagrożenie dla zdrowia i prowadzi do infekcji układu pokarmowego, która objawia się podwyższoną temperaturą i biegunką. Najczęstsze objawy zakażenia bakterią to bóle brzucha, wymioty, biegunka, bóle głowy, osłabienie, podwyższona temperatura ciała. Oprócz tego w cięższych przypadkach, zakażenie bakterią E. coli może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy, bezkrwawej biegunki i zespołu hemolityczno-mocznicowego.
Jak wygląda leczenie zakażenia bakterią E. coli?
Jeśli doszło do zakażenia bakteria E. coli należy rozpocząć leczenie pod kontrolą lekarza. Najważniejsze w leczeniu biegunki jest odpowiednie nawodnienie, picie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2 litry dziennie) i utrzymywanie lekkiej diety. W przypadku zakażenia szczepem Escherichia coli, który wytwarza toksynę Shiga (STEC), podawanie leków przeciwbiegunkowych i podjęcie antybiotykoterapii jest niewskazane. Może wpłynąć na wzrost ryzyka wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego.
Najważniejsza jest profilaktyka
Co zrobić, by uniknąć zakażenia bakterią E. coli? Konieczna jest właściwa higiena osobista, częste mycie rąk i wybieranie produktów ze sprawdzonego źródła. Bakteria najczęściej przenosi się w wodzie i pożywieniu, dlatego nie należy pić wody z niesprawdzonych źródeł. Trzeba pamiętać też o odpowiedniej obróbce termicznej pokarmów, zwłaszcza mięsa.