Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?

Patrycja

Dieta i żywienie

19.10.2020 13:18

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy to jedna z najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych, która powoduje wiele problemów żołądkowo- trawiennych. Badania pokazują, że cierpi na nią aż 37% Polaków. Jak rozpoznać u siebie nietolerancję laktozy, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Zdjęcie Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy? #1
Przyczyny nietolerancji laktozy

Wystarczy, że wypijesz kawę z mlekiem lub zjesz owsiankę na śniadanie i dopada Cię nagły ból brzucha, silne wzdęcia i biegunka? To może być nietolerancja laktozy!

Jej główną przyczyną jest niedobór enzymu, laktazy, który umożliwia trawienie cukru mlecznego, czyli właśnie laktozy. Gdy laktoza nie jest rozkładana, w jelitach pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości i dyskomfort trawienny.

Objawy nietolerancji laktozy

Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności, wymioty i uczucie przelewania się w jamie brzusznej. Objawy te powodują dyskomfort i występują w krótkim czasie po spożyciu produktów mlecznych.

Zdjęcie Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy? #2

Jakie produkty można spożywać przy nietolerancji laktozy?

Przy nietolerancji laktozy nie musimy rezygnować ze wszystkich produktów mlecznych. Kefiry, jogurty, zsiadłe mleko, maślanka i sery pleśniowe są bezpieczne, ze względu na zawartość bakterii probiotycznych, które wytwarzają laktazę.

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?

Nietolerancję laktozy można rozpoznać obserwując jej objawy. Jeśli po spożyciu produktów mlecznych odczuwamy nieprzyjemne objawy, a ustępują one, gdy je eliminujemy z diety- możemy podejrzewać, że cierpimy na nietolerancję.

Jednak aby rozpoznać nietolerancję laktozy, konieczna jest wizyta u lekarza, który może zlecić wykonanie następujących badań: wodorowy test oddechowy, badanie pH stolca, badanie wycinka jelita cienkiego lub badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (LCT).

Zdjęcie Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy? #3

Leczenie nietolerancji laktozy

Najlepszym sposobem na wyleczenie nietolerancji laktozy jest stosowanie diety eliminacyjnej, która polega na całkowitym wyłączeniu nabiału i produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy towarzyszy nam przez całe życie i nie da się jej całkowicie wyleczyć.

Można leczyć ją doraźnie, stosując tabletki z laktazą, które pomagają w trawieniu pokarmów mlecznych. Po ich zażyciu można spożywać produkty zawierające laktazę, bez doświadczania nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. Tabletki takie należy stosować za każdym razem, przed posiłkiem, jeśli w jego skład wchodzi mleko i jego przetwory.