Nietolerancja laktozy a nietolerancja białka. Czym się różnią?

Ewelina
Dieta i żywienie
02.02.2023 16:25
Nietolerancja laktozy a nietolerancja białka. Czym się różnią?

Nietoleracja laktozy często łączona jest lub mylona z alergią na białko w tym alergią na krowie mleko. Poniżej przedstawimy różnice między tymi dwoma przypadłościami. 

Dwa różne zjawiska -  nietolerancja białka a nietolerancja laktozy

Nietolerancja białka to niezdolność organizmu do prawidłowego trawienia i wchłaniania białka zawartego w pokarmie. Może wystąpić jako niezgodność z białkiem mleka krowiego (CMPA), nietolerancja glutenu lub inne rodzaje nietolerancji białka.

Nietolerancja laktozy to brak lub niedobór laktazy, enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy, czyli cukru mlecznego. To prowadzi do nieprawidłowego trawienia laktozy i powstawania objawów, takich jak wzdęcia, bóle brzucha i biegunki.

W obu przypadkach objawy mogą być podobne, ale leczenie i dieta różnią się w zależności od rodzaju nietolerancji. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną przyczynę objawów i zalecenia dotyczące diety.

Jakie produkty mleczne można jeść mając nietolerancję laktozy?

Osoby z nietolerancją laktozy mogą jeść produkty mleczne bez laktozy, takie jak mleko sojowe, migdałowe, kokosowe i inne alternatywne mleka roślinne, jogurty i sery bez laktozy, a także produkty mleczne fermentowane, takie jak kefir i maślanka, które zawierają niskie ilości laktozy. Zaleca się, aby osoby z nietolerancją laktozy stopniowo wprowadzały do swojej diety produkty mleczne bez laktozy i monitorowały reakcje swojego organizmu.

Jakie produkty mleczne można jeść mając nietolerancje białka?

Jeśli masz nietolerancję białka, w tym niezgodność z białkiem mleka krowiego (CMPA), powinieneś unikać produktów mlecznych pochodzenia krowiego, takich jak mleko, jogurt, ser, śmietana i inne. Zamiast tego możesz wybierać produkty mleczne pochodzenia roślinnego, takie jak mleko sojowe, migdałowe, kokosowe i inne, które są wolne od białka mleka krowiego.

Ponadto ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety produktów i sprawdzać, czy zawierają one białko mleka krowiego lub jego składniki. Jeśli masz poważną nietolerancję białka, konieczne może być również unikanie produktów, które zawierają białko mleka krowiego jako składnik pomocniczy, takich jak niektóre produkty instant i gotowe jedzenie.

Jeśli masz wątpliwości co do swojej diety i nietolerancji białka, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać dalsze wskazówki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną