Koronawirus może utrzymywać się nawet 9 dni na różnych powierzchniach!

Koronawirus może utrzymywać się nawet 9 dni na różnych powierzchniach!

Pojawienie się nowego koronawirusa stało się problemem na skalę światową. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale możemy go także przenieść z różnych powierzchni. W związku z tym podjęto badania, sprawdzające jak długo może się on utrzymać na obiektach nieożywionych.

Zdjęcie Koronawirus może utrzymywać się nawet 9 dni na różnych powierzchniach! #1

Z najnowszego artykułu „Journal of Hospital Infection” możemy się dowiedzieć o trwałości koronawirusów na powierzchniach nieożywionych oraz sposobach ich inaktywacji.

W publikacji „opisano transmisje z człowieka na człowieka z czasami inkubacji od 2 do 10 dni, ułatwiając rozprzestrzenianie się za pomocą kropelek, zanieczyszczonych dłoni lub powierzchni”. Na podstawie 22 różnych badań z udziałem koronawirusów ludzkich takich jak koronawirus zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS), koronawirus Bliskiego Wschodu (MERS) i koronawirus endemiczny (HCoV) dowiadujemy się o ich przeżywalności na konkretnych powierzchniach. Nieożywione powierzchnie, na których pozostawać mogą zakaźne ludzkie koronawirusy to min. plastik, metal i szkło. Organizacja wskazuje, że wirusy mogą pozostawać na nich zakaźne przez okres nawet 9 dni. Procedura ich dezaktywacji jest jednak bardzo prosta, wystarczy zdezynfekować powierzchnię 62–71% etanolem, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynem sodu. Środki te są w stanie zniszczyć wirus w ciągu 1 minuty!

Zdjęcie Koronawirus może utrzymywać się nawet 9 dni na różnych powierzchniach! #2

Dlatego tak ważna jest nie tylko osobista higiena, ale także dbałość i dezynfekowanie powierzchni, z którymi kontakt mogą mieć osoby potencjalnie zarażone.

Patrycja

Polecane