Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie zjemy śniadania?

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie zjemy śniadania?

Od dawna mamy mówią nam, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a że matki zazwyczaj mają rację, to nie podważaliśmy tej prawdy. Codziennie wiec zjadamy pożywne śniadanie, które ma nam zapewnić energię i siły na cały poranek. Zjedzenie śniadania ma również pomóc nam zachować prawidłową wagę, ponieważ głodzenie się nie jest dobrym rozwiązaniem. Badania jednak pokazują, że jedzenie śniadania wcale nie powoduje, że chudniemy.

Zdjęcie Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie zjemy śniadania? #1

Publikacja badań

Jednak z gazet, a mianowicie „The British Medical Journal” opublikowała badania, z których wynika, że zjedzenie śniadania wcale nie powoduje, że chudniemy.

Naukowcy na bazie 13 wcześniejszych eksperymentów wykazali, że zależność ta jest wręcz przeciwna. Czy w takim razie osoby dbające o sylwetkę nie muszą jeść śniadania i nie będzie to uznawane za głodzenie się?


Błędne założenia

Do tej pory twierdzono, że dzięki zjedzonemu śniadaniu nasz organizm ma siłę i energię do działania. Jest to pierwszy posiłek w ciągu dnia i jak się okazuje, osoby, które zjadają śniadanie zaraz po przebudzeniu, dostarczają swojemu organizmowi około 260 kalorii więcej niż ci, którzy go nie jedzą.

Przekłada się to na wzrost wagi w okolicy pół kilograma. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z tego posiłku, jeśli dążymy do utraty wagi.


Jakość, a nie ilość

Cała logika tkwi w tym, aby zjadać zdrowe i pożywne posiłki rano, a nie „wrzucać coś szybko na ząb”. Na śniadanie zjadamy przeważnie rogaliki z nadzieniem, płatki z mlekiem czy chleb posmarowany dżemem. Są to jednak produkty mocno przetworzone i zazwyczaj przesłodzone.

Takie śniadanie nie jest ani zdrowe, ani dietetyczne. Nie powoduje również uczucia sytości na dług i czas, a wręcz przeciwnie. Po takim śniadaniu znów będziemy głodni, więc ponownie będziemy musieli dostarczyć organizmowi kolejną porcję kalorii w krótkim czasie.

Zdjęcie Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie zjemy śniadania? #2
Planowanie posiłków

Wiadomo, że rano nie zawsze mamy czas, aby przygotować sobie zdrowe śniadanie, dlatego posiłkujemy się tym, co mamy pod ręką, a są to zazwyczaj kaloryczne produkty. Najlepiej jest, robiąc zakupy po pracy, zastanowić się co będziemy jeść na śniadanie i kupić wtedy zdrowe produkty.

Możemy je również przygotowywać wieczorem, aby rano tylko je odgrzać i zjeść. Innym sposobem na zdrowe śniadania jest przygotowywanie posiłków, które nie są czasochłonne a zdrowe. Przepisów na szybkie i zdrowe śniadanie jest teraz wiele i na pewno każdy znajdzie dla siebie coś, co lubi i zje z chęcią.

Zdjęcie Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie zjemy śniadania? #3

Przykładowo zdrowym śniadaniem będzie:


- owsianka z owocami,
- kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z warzywami,
- koktajl owocowy z owsianką,
- omlet z warzywami i awokado,
- granola w słoiku z owocami.

Katarzyna

Polecane