Od dziś obowiązują "godziny dla seniorów". Nie tylko w sklepach! Poznaj szczegóły

Patrycja

Newsy

14.10.2020 12:26

Od dziś obowiązują "godziny dla seniorów". Nie tylko w sklepach! Poznaj szczegóły

Epidemia koronawirusa nie zwalnia. Na świecie zachorowało 38 milionów osób, a w Polsce ponad 135 tysięcy. W naszym kraju od tygodni padają kolejne rekordy zakażeń. Od 10 października znaleźliśmy się w żółtej strefie, co wiąże się to z wieloma dodatkowymi restrykcjami i ograniczeniami. Kolejne zmiany wejdą w życie już dziś, 15 października. Do sklepów wracają godziny dla seniorów!

Zdjęcie Od dziś obowiązują "godziny dla seniorów". Nie tylko w sklepach! Poznaj szczegóły #1

Godziny dla seniorów wracają

Już od 15 października we wszystkich sklepach, drogeriach i aptekach znów będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00, będą obsługiwane wyłącznie osoby po 60. roku życia. W tym czasie pozostali klienci nie zostaną obsłużeni.

Wsparcie dla seniorów

Według rządu godziny dla seniorów mają zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem przez osoby starsze, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg Covid-19. Umożliwienie robienia im zakupów w tych godzinach, ma sprawić, że nie będą odwiedzać sklepów i aptek o innych porach.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby wszystkie starsze osoby przestrzegały tych zaleceń, a młodsze osoby okazywały solidarność i pomagały chronić seniorów. Czy przywrócenie godzin dla seniorów to na pewno dobry pomysł?

Szeroka krytyka godzin dla seniorów

Ponowne wprowadzenie godzin dla seniorów jest szeroko krytykowane. Organizacje handlowe, przedsiębiorcy, właściciele sklepów spożywczych, aptek i drogerii uważają, że to rozwiązanie jest zupełnie nie trafione.

W praktyce osoby starsze i tak robią zakupy o różnych porach, nie stosując się do wyznaczonych dla nich godzin. Rozwiązanie to już wiosną rodziło wiele problemów: niezadowolenie młodszych klientów, konflikty między kupującymi, długie kolejki, dezorganizację pracy sklepów, powodowało też wysokie koszty przystosowania i wprowadzenia reguł.

Zdjęcie Od dziś obowiązują "godziny dla seniorów". Nie tylko w sklepach! Poznaj szczegóły #2

Co na to farmaceuci?

Także farmaceuci i właściciele aptek wyrażają swoje niezadowolenie. Apteki to obecnie jedne z najczęściej odwiedzanych przez seniorów miejsc. W sezonie jesienno-zimowym, przy zwiększonej ilości zachorowań na przeziębienie i grypę, stanowią bardzo częsty punkt odwiedzin starszych osób.

Farmaceuci są pewni, że seniorzy tak samo jak wiosną, teraz też nie będą stosować się do wyznaczonych przez rząd godzin i przestrzegać zasad.

Seniorzy szczególnie narażeni na koronawirusa

Seniorzy to osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg koronawirusa. Powinni unikać zgromadzeń publicznych i nie przebywać w miejscach o dużym zagęszczeniu. Codzienne wyprawy do sklepu spożywczego, czy apteki to nie najlepszy pomysł.

Zdjęcie Od dziś obowiązują "godziny dla seniorów". Nie tylko w sklepach! Poznaj szczegóły #3

Jak pomagać seniorom?

Starsze osoby powinny ograniczyć wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Zamiast wprowadzenia godzin dla seniorów i wypraw po sprawunki każdego dnia, lepszym sposobem byłoby poproszenie o pomoc w dostarczaniu zakupów bliskich, czy sąsiadów. Dobrym pomysłem jest także robienie zakupów przez Internet z dowozem do domu, w czym mogą pomóc młodsze osoby.