Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych?

Patrycja

Newsy

14.10.2020 12:17

Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych?

W ostatnich latach w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych. Młodzi ludzie coraz rzadziej mówią sobie „tak” przed ołtarzem i zawierają małżeństwa. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych? #1

Garść statystyk

Demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego w opublikowanym raporcie „Małżeństwa wyznaniowe”, podają zaskakujące dane statystyczne. Liczba zawieranych małżeństw w Polsce, w ciągu ostatnich 27 lat spadła aż o 100 tysięcy. Dodatkowo w naszym kraju utrzymuje się stosunkowo wysoka liczba rozwodów, co roku orzeka się ich ponad 30 tysięcy, a aż 200 tysięcy małżeństw się rozpada.

Zdjęcie Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych? #2

Zmiana modelu rodziny

W ostatnich latach tradycyjny model rodziny uległ zmianie. Coraz więcej osób pozostaje w niesformalizowanych związkach, nie zależy im na zawarciu małżeństwa. Świadomie rezygnują zarówno za ślubów cywilnych, jak i kościelnych. Ludzie wiążą się ze sobą w późniejszym wieku i później decydują się na założenie rodziny. Często wychowują dzieci z poprzednich związków i zakładają rodziny patchworkowe. Nikogo to nie dziwi, ani nie oburza, związki nieformalne postrzegane są w społeczeństwie jako rodzina.

Zdjęcie Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych? #3

Coraz mniej ślubów kościelnych

W ostatnich latach w Polsce zawieranych jest coraz mniej ślubów kościelnych. Polacy nie chcą stawać przed ołtarzem, coraz częściej decydują się na śluby cywilne lub pozostawanie w nieformalnych relacjach. Dane demograficzne pokazują, że w poprzednim roku tylko 62% stanowiły śluby wyznaniowe. Ich liczba waha się w zależności od regionu Polski. Najwięcej ślubów kościelnych zawieranych jest na Podkarpaciu (74%), Małopolsce i Lubelszczyźnie (71%), a najmniej w województwie lubuskim (50%) i dolnośląskim (51%).

Zdjęcie Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych? #4

Koronawirus a śluby

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, pary młode muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami. Z tego powodu wiele osób przełożyło lub całkiem odwołało swoje śluby. Problemy ze zorganizowaniem uroczystości, zmniejszenie ilości uczestników na weselach, wciąż zmieniające się przepisy, strach o zdrowie swoje i najbliższych, spowodowały paraliż branży ślubnej w 2020 roku. Także zmiana przepisów dotyczących ślubu kościelnego, które weszły w życie 1 czerwca 2020 roku, spowodowała, że ze względu na utrudnienia, coraz mniej par decyduje się zawrzeć małżeństwo przed ołtarzem.

Zdjęcie Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów kościelnych? #5