Dlaczego czujesz, że spadasz, gdy zasypiasz?

Dlaczego czujesz, że spadasz, gdy zasypiasz?

Zdarza się, że gdy zasypiamy doświadczamy gwałtownego uczucia spadania, które wybudza nas ze snu. Jak się okazuje aż 70% chociaż raz w życiu doświadczyło zrywu mioklonicznego, czyli właśnie uczucia spadania, podczas snu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Dlaczego czujesz, że spadasz, gdy zasypiasz? #1

Uczucie spadania w przepaść podczas snu

Niemal każdy z nas, choć raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego uczucia spadania, podczas snu. Leżymy w łóżku, relaksujemy się, powoli odpływamy i zapadamy w sen, a nagle mamy wrażenie, że spadamy w przepaść!

Nasze mięśnie gwałtownie i mimowolnie się kurczą, całe ciało się wzdryga, przez co natychmiast się wybudzamy. Te nieprzyjemne uczucie wynika z wielu różnych przyczyn. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.

Skąd się bierze uczucie spadania?

Zrywu mioklonicznego, czyli uczucia spadania, które budzi nas ze snu, doświadcza wiele osób. Eksperci wyjaśniają, że drgania te wynikają ze stanu w jakim znajduje się nasz mózg, pomiędzy jawą a snem. Podczas zasypiania, przechodzimy z fazy REM do NREM. Nasze ciało się wtedy relaksuje, a mięśnie gwałtownie kurczą- stąd wrażenie spadania.

Wiele przyczyn uczucia spadania

Inna teoria głosi, że przyczyną takich nocnych zrywów może być prowadzony przez nas tryb życia. Stres, życie w pędzie, nieregularne godziny snu, zaburzony rytm dnia i nocy, a także nadużywanie alkoholu, kofeiny oraz leków nasennych i uspokajających, może powodować to odczucie.

Zdjęcie Dlaczego czujesz, że spadasz, gdy zasypiasz? #2

Nieodpowiedni tryb życia i niezdrowa dieta

Także nieodpowiednia dieta, uboga w składniki mineralne, jak żelazo, wapń i magnez może powodować zrywy nocne. Może je wywoływać też zbyt duża aktywność fizyczna pod koniec dnia, a nawet czkawka.

Uczucie spadania objawem choroby

Uczucie spadania może też być symptomem choroby. Może pojawiać się na skutek zaburzeń lub urazów neurologicznych, na przykład padaczki.

Pozostałość po przodkach

Część naukowców twierdzi, że nocne uczucie spadania może być pozostałością po naszych przodkach. Ten nocny zryw powstał w trakcie ewolucji, a u naszych przodków miał na celu sprawdzenie czy płaszczyzna na której śpią jest stabilna.

A czy Ty doświadczyłeś kiedyś uczucia spadania w przepaść, podczas snu?

Patrycja

Polecane