Zdrowie

Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów!

Patrycja

Oct. 6, 2020, 6:33 a.m.

Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów!

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet. Co roku w Polsce wykrywa się około 19 tysięcy nowych zachorowań, a 6 tysięcy pacjentek umiera. Jeśli rak piersi zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, daje bardzo dobre rokowania i szansę na wyleczenie. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dowiedz się, rozpoznać raka we wczesnym stadium, jakie badania wykonywać i jak wygląda leczenie nowotworu.Zdjęcie Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów! #1

Rak piersi- najczęstszy wróg kobiet

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na świecie, stanowi aż 25% wszystkich z nich. Co roku na raka piersi umiera aż 0,5 miliona kobiet na świecie. 80% z nich stanowią kobiety dojrzałe po 50. roku życia.

Wczesne wyrycie raka piersi daje bardzo dobre rokowania i dużą szansę na wyleczenie. W zaawansowanym stadium szansę na wygraną z chorobą są znikome. Dlatego w walce z rakiem piersi, tak ważna jest profilaktyka.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Już od 1985 roku, październik obchodzony jest na świecie jako Miesiąc walki z Rakiem Piersi (lub Różowy Październik). Symbolem walki z rakiem jest różowa wstążka. W Polsce od lat NFZ finansuje badania, w celu wczesnego wykrycia raka piersi.

W ramach tego programu raz na 2 lata, kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać bezpłatne badania: mammografię lub USG piersi. Są one bezbolesne, nieinwazyjne i pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Zdjęcie Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów! #2

Przyczyny raka piersi

Nie istnieje jedna główna przyczyna ryzyka zachorowania na raka piersi. Wśród nich wymienia się mutacje genowe w obrębie genu BRCA1 i BRCA2, występowanie choroby w rodzinie, niezdrowy tryb życia (otyłość, nadużywanie alkoholu) oraz wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późny poród oraz późną menopauzę.

Jak rozpoznać raka piersi?

Rak piersi w początkowym okresie może być zupełnie niewidoczny i przez to trudny do wykrycia. Objawy pojawiają się w późniejszym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania piersi.

Zdjęcie Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów! #3

Profilaktyka w walce z rakiem piersi

W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka. Co miesiąc kobiety po 20. roku życia powinny wykonywać samobadanie piersi, obowiązkowo raz na 2 lata po 50. roku życia badanie mammograficzne oraz USG piersi.

Jak wygląda leczenie raka piersi

Zazwyczaj leczenie raka piersi obejmuje działania kompleksowe. To połączenie chemioterapii, hormonoterapii, radioterapii, często też operacyjne usunięcie zmiany, czyli mastektomia. Szybkie wykrycie raka piersi i rozpoczęcie leczenia onkologicznego, zwiększa szansę na powrót do zdrowia.