Czy wiesz, dlaczego chrapiesz? Być może przez jeden z tych powodów

Czy wiesz, dlaczego chrapiesz? Być może przez jeden z tych powodów

Statystycznie około 10% ludzi na świecie ma problem z chrapaniem podczas snu. Denerwujące dźwięki wydobywające się w nocy z ust naszego partnera to coś, czego nikt nie lubi. Czy wiedziałeś, skąd to się bierze? Poniżej przedstawiamy 7 powodów, przez które ludzie chrapią.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego chrapiesz? Być może przez jeden z tych powodów #1

Chrapanie jest oznaką tego, że powietrze ma utrudniony przepływ przez gardło podczas oddychania. Z całą pewnością jest to alarmem, że z naszym zdrowiem coś jest nie tak. Głośne chrapanie może oznaczać bezdech senny, jednak nie jest to jedyna przyczyna.

Pozycja snu

Pozycja, w której śpimy, również może mieć wpływ na chrapanie. Gdy śpimy na plecach, nasz język opada i może blokować przepływ powietrza do płuc. Nie jest to niebezpieczne, ale może być przyczyną chrapania.

Tarczyca

Ludzie chorujący na tarczyce będą częściej chrapać. Przerośnięty narząd naciska na drogi oddechowe. Nie znaczy to, że każdy chrapiący może mieć problemy z tarczycą, mimo wszystko warto trzymać rękę na pulsie.

Alkohol

Jeśli przed snem napijesz się alkoholu, to jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz chrapać, nawet jeśli na co dzień to Ci się nie zdarza. Alkohol powoduje rozluźnienie mięśni dróg oddechowych.

Kształt podniebienia

Jest to przyczyna, z którą niełatwo sobie poradzić. Niektórzy ludzie rodzą się z podniebieniem posiadającym kształt, który sprzyja chrapaniu.

Wiek i płeć

Według statystyk po 30 roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo, że zaczniemy chrapać w nocy. Dodatkowo u kobiet ryzyko jest jeszcze większe po menopauzie.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego chrapiesz? Być może przez jeden z tych powodów #2

Zatkany nos

Niedrożność nosa często powoduje chrapanie. Pojawia się przy chorobie bądź alergii. Z tą przyczyną jednak łatwo sobie poradzić. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów, które zmniejszają obrzęk tkanek miękkich i odtykają nasz nos.

Nadwaga

Osoby z nadwagą bardzo często chrapią. Dzieje się tak, dlatego że nagromadzony tłuszcz naciska na tchawicę, co prowadzi do trudności w oddychaniu podczas snu.

Chrapanie wydaje nam się dosyć niewinnym nawykiem, jednak prawie zawsze oznacza problemy zdrowotne. Warto udać się do specjalisty i sprawdzić przyczynę naszego chrapania.

Elżbieta

true

Polecane