Zapalenie pęcherza- przyczyny, objawy i leczenie

Patrycja

Zdrowie

30.09.2020 17:01

Zapalenie pęcherza- przyczyny, objawy i leczenie

Odczuwasz nieustanne parcie na pęcherz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu? To może być zapalenie pęcherza! Poznaj jego przyczyny, objawy i dowiedz się, jak skutecznie je wyleczyć!

Zdjęcie Zapalenie pęcherza- przyczyny, objawy i leczenie #1

Zapalenie pęcherza - przyczyny

Zapalenie pęcherza to nieprzyjemna infekcja dróg moczowych. Przyczynami zapalenia pęcherza jest stan zapalny, który powstaje w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami (bakteriami Escherichia coli, Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus, Chlamydia, rzeżączką). Do zapalenia pęcherza dochodzi, gdy drobnoustroje, przez cewkę moczową, dostaną się do dróg moczowych.

Kto jest najbardziej narażony?

Zapalenie pęcherza najczęściej dotyczy kobiet. Chorują aż dwa razy częściej niż mężczyźni, nawet wielokrotnie w ciągu życia. Najbardziej narażone są kobiety młode, aktywne seksualnie, w ciąży i połogu oraz osoby chore na cukrzycę i mające problemy z nerkami. Mężczyźni częściej chorują po 60. roku życia ze względu na rozrastający się gruczoł krokowy. Zapalenie pęcherza może pojawić się też w wyniku przewiania lub wychłodzenia pęcherza.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza- przyczyny, objawy i leczenie #2

Zapalenie pęcherza- objawy

Objawy zapalenia pęcherza są uciążliwe i nieprzyjemne. Należą do nich: bóle w dole brzucha i pleców (części lędźwiowej), uczucie ciągłego parcia na pęcherz, częstomocz, ból, pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu. Zmieniona barwa i zapach moczu (ciemny i mętny), krwiomocz. Złe samopoczucie, stany podgorączkowe i gorączka. Czasem pojawiają się także nudności i wymioty.

Zapalenie pęcherza- leczenie

W leczeniu zapalenia pęcherza konieczne jest podawanie odpowiednich leków. Najczęściej stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, rozkurczowe, fluorochinole i furazydyny. Leczenie trwa zazwyczaj 3-5 dni przy niepowikłanej infekcji i 7-14 dni przy nawracających infekcjach. Przy częstych zapaleniach pęcherza konieczny będzie kontakt z lekarzem internistą lub urologiem. Zleci on badanie moczu oraz USG nerek i urografię, w celu ustalenia odpowiedniej, skutecznej kuracji.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza- przyczyny, objawy i leczenie #3

Zapalenie pęcherza- domowe metody leczenia

Przy niepowikłanym zapaleniu pęcherza można stosować też domowe metody leczenia. Ważne jest odpowiednie nawodnienie, picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Warto pić sok z żurawiny i wzbogacić dietę o produkty zawierające witaminę C (cytrusy, dzika róża, żurawina, pietruszka, papryka). Pomogą ciepłe okłady na brzuch i nasiadówki. Nie zapominajmy o przyjmowaniu leków przeciwbólowych, zawierających paracetamol i ibuprofen oraz środków na zapalenie pęcherza, dostępnych bez recepty, zawierających furazydynę.