Najlepsze domowe sposoby na zajady. Szybko je wyleczysz

Najlepsze domowe sposoby na zajady. Szybko je wyleczysz

Zajady- czerwone i bolesne pęknięcia w kącikach ust, to zmora wielu osób. Przeszkadzają w mówieniu, uśmiechaniu się, a nawet w jedzeniu. Dowiedz się jak leczyć zajady. Poznaj najlepsze domowy sposoby, by się ich pozbyć.Zdjęcie Najlepsze domowe sposoby na zajady. Szybko je wyleczysz #1

Czym są zajady?

Zajad, czyli zapalenie kątów ust lub kątowe zapalenie warg, to stan zapalny, który pojawia się w kącikach ust. Ta nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, wywołuje ból i dyskomfort. Choć zajady nie zaraźliwe, to długo i wolno się goją. Wyglądają nieestetycznie i skutecznie uprzykrzają życie.

Przyczyny zajadów

Te bolesne, czerwone i nieestetyczne pęknięcia, powstają w wyniku bakteryjnej lub grzybiczej infekcji, a także wskutek podrażnienia i pękania skóry. Mogą pojawiać się w wyniku nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji ust, z powodu niedoboru witaminy B12 i A oraz składników mineralnych, zwłaszcza żelaza.

Często towarzyszą osłabieniu organizmu, wywołanego chorobą i przyjmowaniem antybiotyków.

Zdjęcie Najlepsze domowe sposoby na zajady. Szybko je wyleczysz #2

Domowe sposoby na zajady

Istnieje wiele sposobów na skuteczne pozbycie się zajadów. Przede wszystkim zmienione miejsce warto smarować maścią zawierającą hydrokortyzon lub witaminę B. Bardzo dobrze podziałają też domowe metody.

Czosnek

Możemy go jeść na surowo lub przekroić ząbek czosnku na pół i posmarować nim zajady. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i grzybobójczemu, skutecznie zwalczy stan zapalny.

Miód

Miód ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, przyspiesza gojenie się ran, nawilża i regeneruje skórę. Nakładaj miód w kącikach ust kilka razy dziennie, a szybko pozbędziesz się zajadów.

Aloes

Aloes ma wiele cennych, leczniczych właściwości. Regeneruje, nawilża, koi i przynosi ulgę. Ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Posmaruj kąciki ust przekrojonym liściem aloesu, i pozwól by jego miąższ zwalczył stan zapalny.

Zdjęcie Najlepsze domowe sposoby na zajady. Szybko je wyleczysz #3

Jak uniknąć zajadów?

Aby uniknąć zajadów w przyszłości, należy zdrowo się odżywiać i zadbać, by w diecie znajdowała się odpowiednia ilość żelaza i białka. Nie zapominajmy o produktach zawierających witaminę B i C, takich jak cytrusy, warzywa liściaste, rośliny strączkowe.

Przetwory mleczne: kefir, maślanka i jogurty, pomogą w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Należy odpowiednio dbać o higienę i pielęgnować usta. Powstrzymywać się przed ich oblizywaniem na wietrze i zimnie, odpowiednio nawilżać, stosując kremy i pomadki ochronne.

Patrycja

Polecane