Wydawałoby się, że trądzik i problemy z cerą to bolączki okresu dojrzewania. Nic bardziej mylnego! Trądzik po 30. roku życia to bardzo powszechny, dermatologiczny problem, który dotyka wielu dorosłych. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć.
Trądzik to zmora nastolatków? Nie tylko!
Trądzik u dorosłych to coraz powszechniejszy problem. Wiele osób po 30. roku życia zgłasza się z nim do dermatologa. Trądzik po 30-tce wygląda nieco inaczej, niż ten w wieku młodzieńczym. Jakie są jego przyczyny?
Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?
Wielu osobom wydaje się, że głównymi przyczynami trądziku u dorosłych są zmiany hormonalne, zła dieta, stres, a nawet niska jakość wody. Jak się okazuje, największy problem leży gdzie indziej. Dermatolodzy odpowiadają, że za trądzik u dorosłych, w głównej mierze odpowiada zła pielęgnacja skóry. Najczęściej jest to przesadna jej ilość. Stosowanie za dużej ilości kosmetyków do makijażu i pielęgnacji cery i to największy sprzymierzeniec trądziku.
Niewłaściwa pielęgnacja cery główną przyczyną trądziku
Dermatolodzy uważają, że wskutek stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, nasza skóra się buntuje. Zapychają się gruczoły, w których namnażają się bakterie, wywołujące stan zapalny.
Dodatkowo niewłaściwy tryb życia, dużo stresu, zła dieta bogata w cukier, ostre potrawy, alkohol i papierosy to czynniki, które pogarszają ten stan. Wahania poziomu hormonów, wzrost stężenia męskich hormonów płciowych – androgenów, stosowanie niektórych leków, a nawet czynniki środowiskowe: zanieczyszczenie powietrza, czy wody, mogą powodować dalsze nasilenie objawów.
Trądzik po 30-tce- jak się objawia?
Trądzik wieku dorosłego nieco różni się od tego, jaki pojawia się na naszej skórze, w okresie dojrzewania. Jego umiejscowienie jest inne. Krostki i grudki- stany zapalne, najczęściej pojawiają się w okolicy żuchwy, na brodzie, szyi, dekolcie i plecach. Mogą one prowadzić do powstawania przebarwień i blizn. Mniej jest zaskórników, czyli zmian bez stanu zapalnego. Jeśli już się pojawiają, można zauważyć je na czole i brodzie.
Trądzik po 30-tce- leczenie
Jeśli dopadł nas trądzik i chcemy się z nim uporać, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który ustali odpowiednie leczenie. Niezbędne może okazać się stosowanie antybiotyków i witamin, zawierających pochodną witaminy A.
Właściwa pielęgnacja skóry, dokładne oczyszczanie, regularne mycie, peelingi i nawilżenie to podstawa w walce z trądzikiem. Przydatne będą też kosmetyki i preparaty zawierające cynk, siarkę, kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy. Zażywanie witamin C, B2, PP i picie naparów ziołowych (ziele bratka, liść pokrzywy).
Dzięki przeciwzapalnemu, przeciwbakteryjnemu działania oraz usuwaniu toksyn z organizmu, pomogą nam w walce z niedoskonałościami skóry.