Trądzik po 30-stce? Jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Patrycja

Dieta i żywienie

05.10.2020 22:19

Trądzik po 30-stce? Jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Wydawałoby się, że trądzik i problemy z cerą to bolączki okresu dojrzewania. Nic bardziej mylnego! Trądzik po 30. roku życia to bardzo powszechny, dermatologiczny problem, który dotyka wielu dorosłych. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć.

Zdjęcie Trądzik po 30- jakie są przyczyny i jak się go pozbyć? #1

Trądzik to zmora nastolatków? Nie tylko!

Trądzik u dorosłych to coraz powszechniejszy problem. Wiele osób po 30. roku życia zgłasza się z nim do dermatologa. Trądzik po 30-tce wygląda nieco inaczej, niż ten w wieku młodzieńczym. Jakie są jego przyczyny?

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Wielu osobom wydaje się, że głównymi przyczynami trądziku u dorosłych są zmiany hormonalne, zła dieta, stres, a nawet niska jakość wody. Jak się okazuje, największy problem leży gdzie indziej. Dermatolodzy odpowiadają, że za trądzik u dorosłych, w głównej mierze odpowiada zła pielęgnacja skóry. Najczęściej jest to przesadna jej ilość. Stosowanie za dużej ilości kosmetyków do makijażu i pielęgnacji cery i to największy sprzymierzeniec trądziku.

Zdjęcie Trądzik po 30- jakie są przyczyny i jak się go pozbyć? #2

Niewłaściwa pielęgnacja cery główną przyczyną trądziku

Dermatolodzy uważają, że wskutek stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, nasza skóra się buntuje. Zapychają się gruczoły, w których namnażają się bakterie, wywołujące stan zapalny.

Dodatkowo niewłaściwy tryb życia, dużo stresu, zła dieta bogata w cukier, ostre potrawy, alkohol i papierosy to czynniki, które pogarszają ten stan. Wahania poziomu hormonów, wzrost stężenia męskich hormonów płciowych – androgenów, stosowanie niektórych leków, a nawet czynniki środowiskowe: zanieczyszczenie powietrza, czy wody, mogą powodować dalsze nasilenie objawów.

Zdjęcie Trądzik po 30- jakie są przyczyny i jak się go pozbyć? #3

Trądzik po 30-tce- jak się objawia?

Trądzik wieku dorosłego nieco różni się od tego, jaki pojawia się na naszej skórze, w okresie dojrzewania. Jego umiejscowienie jest inne. Krostki i grudki- stany zapalne, najczęściej pojawiają się w okolicy żuchwy, na brodzie, szyi, dekolcie i plecach. Mogą one prowadzić do powstawania przebarwień i blizn. Mniej jest zaskórników, czyli zmian bez stanu zapalnego. Jeśli już się pojawiają, można zauważyć je na czole i brodzie.

Trądzik po 30-tce- leczenie

Jeśli dopadł nas trądzik i chcemy się z nim uporać, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który ustali odpowiednie leczenie. Niezbędne może okazać się stosowanie antybiotyków i witamin, zawierających pochodną witaminy A.

Właściwa pielęgnacja skóry, dokładne oczyszczanie, regularne mycie, peelingi i nawilżenie to podstawa w walce z trądzikiem. Przydatne będą też kosmetyki i preparaty zawierające cynk, siarkę, kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy. Zażywanie witamin C, B2, PP i picie naparów ziołowych (ziele bratka, liść pokrzywy).

Dzięki przeciwzapalnemu, przeciwbakteryjnemu działania oraz usuwaniu toksyn z organizmu, pomogą nam w walce z niedoskonałościami skóry.