Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą?

Patrycja

Dieta i żywienie

30.09.2020 16:58

Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą?

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy to schorzenie, które dotyczy wielu osób. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy i kto jest najbardziej narażony. Jak leczyć chorobę i radzić sobie z nią w życiu?

Zdjęcie Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą? #1

Czym jest choroba Hashimoto?

Nazwa choroby pochodzi od japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 r opisał jej objawy. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, to autoimmunologiczne schorzenie, które dotyczy wielu osób.

Przyczyny choroby Hashimoto

Przyczyną choroby jest błąd w układzie immunologicznym, który zaczyna produkować przeciwciała przeciw własnej tarczycy. Układ odpornościowy sprawia, że organizm zwraca się przeciwko sobie, co prowadzi do długiego i powolnego niszczenia gruczołu tarczycy i zmniejszenia wydzielania przez niego hormonów.

Zdjęcie Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą? #2

Kto jest narażony?

Choroba Hashimoto występuje u około 5% dorosłych kobiet i około 1% mężczyzn. Narażone są osoby u których w rodzinie występowały choroby tarczycy, seniorzy po 60. roku życia, kobiety po porodzie oraz osoby cierpiące na inne choroby autoimmunologiczne (celiakię, cukrzycę typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów).

Objawy choroby Hashimoto

Objawy choroby mogą być przez długi czas niezauważalne. Główne symptomy choroby Hashimoto to zmęczenie, uczucie senności i ciągłego zimna, przybranie na wadze, obrzęk twarzy, częste zaparcia. Oprócz tego pojawiają się bóle stawów i mięśni, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, może dojść do anemii.

Włosy stają się łamliwe i wypadają, skóra jest blada, sucha i zaczyna się łuszczyć, ciemnieje na łokciach i kolanach. Pojawia się chrypka, głos zmienia barwę na matowy. Występują też bolesne i obfite miesiączki oraz problemy z zajściem w ciążę. Choroba wywołuje również objawy psychiczne: pogorszenie nastroju, kłopoty z pamięcią i koncentracją, problemy ze snem.

Zdjęcie Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą? #3

Jak sobie radzić z chorobą?

Gdy choroba zostaje zdiagnozowana konieczne jest podjęcie leczenia. Niezbędne jest przyjmowanie preparatów zawierających lewotyroksynę, w celu unormowania poziomu hormonu TSH. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej, zbilansowanej diety.

Jedzenie małych porcji, 4-5 posiłków dziennie. Powinno się sięgać po ryby, chude mięso, niskokaloryczny nabiał i produkty mleczne, świeże owoce i warzywa. Produkty powinny być bogate w witaminy i składniki mineralne: żelazo, magnez, jod, cynk i selen. Konieczne jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej: fast foodów, słodyczy i gazowanych napojów.

Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i regularnej aktywności fizycznej. Codzienne ćwiczenia, na przykład spacer, jazda na rowerze i pływanie, pomogą kontrolować masę ciała. Z chorobą Hashimoto można normalnie funkcjonować, jednak leczenie trwa do końca życia. Okresowo trzeba też kontrolować poziom hormonów i konsultować się z endokrynologiem.

Zdjęcie Hashimoto - jak radzić sobie z chorobą? #4