Jak się rozwieść i nie oszaleć?

Patrycja
Newsy
01.10.2020 10:30
Jak się rozwieść i nie oszaleć?

Choć przed ołtarzem przysięgamy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz bycie ze sobą aż do śmierci… to czasem życie pisze różne scenariusze. Rozwód to bardzo ciężkie chwile dla obojga partnerów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przeżyć rozwód i nie zwariować.

Zdjęcie Jak się rozwieść i nie oszaleć? #1

Jak przeżyć rozwód?

Pogódź się z tą decyzją

Choć decyzja o zakończeniu małżeństwa jest bardzo trudna, czasem rozwód jest nieunikniony. Gdy nasze drogi się rozeszły, czujemy że nic nas już nie łączy z partnerem, jedno z nas dopuściło się zdrady lub związek wypełniony jest ciągłymi awanturami i kłótniami- rozwód wydaje się najlepsza decyzją. Czasem najlepiej rozstać się z parterem, pójść swoją drogą i ułożyć sobie życie na nowo. Pierwsze co musisz zrobić, to pogodzić się z decyzją o rozwodzie i rozpocząć procedurę.

Zdjęcie Jak się rozwieść i nie oszaleć? #2

Opanuj emocje

Rozwodowi towarzyszy mnóstwo negatywnych emocji i stresu. Złość, smutek, żal, rozczarowanie, strach i lęk przed przyszłością, to tylko niektóre z nich. Akceptacja tych trudnych emocji pozwoli nam nad nimi zapanować. Tłumienie i wypieranie uczuć nie pomoże. Aby poradzić sobie z rozwodem i nie zwariować podczas całej procedury, bardzo ważne jest zaakceptowanie negatywnych odczuć swoich, a także byłego partnera.

Zdjęcie Jak się rozwieść i nie oszaleć? #3

Rozpoczęcie procedury

Teraz musimy zdecydować jaki rozwód wybierzemy. Rozwód bez orzekania o winie jest ugodowy, najpopularniejszy i najmniej kosztowny. Jeśli między partnerami jest dużo złych emocji, problemów i spornych kwestii można zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie jednego lub obojga partnerów. W zależności od tego, na jaki typ się zdecydujemy, warto skorzystać z pomocy mediatora, który pozwoli ugodowo przejść przez całą procedurę. Możemy też zatrudnić prawnika, który będzie nasz reprezentował w sądzie.

Opieka nad dziećmi

Ustalenie opieki nad dziećmi to jedna z najtrudniejszych kwestii, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas rozwodu. Bardzo ważne jest to, by nie wciągać dzieci w nasze problemy i nie nastawiać ich przeciwko drugiemu rodzicowi. Musimy zapewnić im wsparcie i odpowiednią ochronę, a w razie potrzeby pomoc psychologiczną. W tym czasie należy poświęcić im dużo czasu i uwagi, zapewnić bezpieczeństwo i spokój.

Zdjęcie Jak się rozwieść i nie oszaleć? #4

Podział majątku

Podział majątku to kolejna trudna kwestia, o której musimy zdecydować podczas procedury rozwodowej. Najczęściej stosuje się równy podział majątku, lecz w niektórych sytuacjach można zdecydować się na inne rozwiązanie i podzielić majątek z uwzględnieniem stopnia, w jakim małżonkowie przyczynili się do jego powstania. Sprawa o podział majątku trwa tym dłużej, im więcej składników majątku do podziału i na ile strony są gotowe do zawarcia porozumienia. Ze względu na spory miedzy małżonkami i brak chęci dojścia do zgody, takie sprawy mogą trwać nawet kilka lat!

Zdjęcie Jak się rozwieść i nie oszaleć? #5

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną