Jak powiedzieć dzieciom o rozwodzie?

Patrycja
Newsy
10.08.2021 10:00
Jak powiedzieć dzieciom o rozwodzie?

Rozwód jest trudnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Jego konsekwencje dotykają nie tylko pary, która decyduje się na rozstanie, ale też ich dziecka. Dowiedz się, jak przeprowadzić je przez ten proces. Poznaj wskazówki, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie.

Rozwód a dziecko

Informacja o rozwodzie jest trudna do przekazania, jednak nie powinniśmy się z nią ociągać. Jeśli decyzja o rozstaniu została podjęta, należy przekazać ją dzieciom. Choć dzieci mogą nie rozumieć co się dzieje, to intuicyjnie wyczuwają napięcie między rodzicami. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, więc nie warto zwlekać.

Zdjęcie Jak powiedzieć dzieciom o rozwodzie? #1

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców?

  • Zanim poinformujesz dziecko o rozwodzie, przygotujcie z partnerem scenariusz rozmowy i przedyskutujcie wszystkie ważne szczegóły.
  • Rozmawiajcie spokojnie, trzymajcie nerwy na wodzy, nie krzyczcie i nie podnoście głosu. Nie obwiniajcie się i nie zrzucajcie na siebie odpowiedzialności w obecności dziecka. Odnoście się do siebie z szacunkiem, nie ignorujcie pytań i potrzeb dziecka.
  • Na rozmowę zarezerwujcie odpowiednią ilość czasu, informację tę warto przekazać w bezpiecznym miejscu, gdzie dziecko czuje się dobrze. W innym przypadku taka rozmowa będzie dla niego bolesnym i przykrym doświadczeniem.
  • Do rozmowy usiądźcie wspólnie i całą uwagę poświęćcie dziecku.
  • Weź pod uwagę wiek dziecka. Im maluch jest starszy, tym więcej informacji i szczegółów powinieneś mu przekazać. Dziecku w wieku przedszkolnym wystarczy informacja, że rodzice się kłócą i nie dogadują i od tej pory nie będą już razem mieszkać. Jednak to nie zmienia w żaden sposób uczuć, jakie żywią do dziecka i zawsze tak samo będą je kochać,
  • Zapewnijcie dziecko o swojej miłości i podkreślcie, że rozstanie wynika tylko i wyłącznie z relacji między wami i to nie ma nic wspólnego z dzieckiem.
  • Poinformujcie malucha, jakich zmian może się spodziewać i co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Z kim będzie mieszkać, jak często będzie widywać się z drugim z rodziców.
  • Daj dziecku znać, że może o wszystko zapytać i otrzyma przy tym prawdziwą i szczerą odpowiedź.
  • Pod żadnym pozorem nie nastawiaj dziecka negatywnie wobec drugiego rodzica i nie wciągaj go w prywatne sprawy między wami.
  • Przyjmij reakcje dziecka i pozwól mu na przeżywanie negatywnych emocji. Płacz, smutek, złość, krzyk to zupełnie naturalne reakcje. Przytul dziecko i okaż mu swoje wsparcie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną