Kim jest wampir energetyczny? Sprawdź czy nie jesteś jego ofiarą?

Patrycja

Newsy

29.09.2020 14:26

Kim jest wampir energetyczny? Sprawdź czy nie jesteś jego ofiarą?

Czasem w swoim życiu spotykamy ludzi, którzy wysysają z innych dobrą energię, radość i optymizm. Po spotkaniach z nimi czujesz wyczerpanie osłabienie i brak chęci. To może oznaczać, że spotkałaś wampira energetycznego? Dowiedz się, jak go rozpoznać i się przed nim chronić!

Zdjęcie Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i się przed nim chronić? #1

Kim jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny, zwany też emocjonalnym to stwierdzenie określające osobę, która wysysa z innych dobrą energię, nastrój i radość. Pozbawia nas sił, humoru i pewności siebie. Przez nią czujemy się smutni, zmęczeni, osłabieni i pozbawieni nadziei. Wampir energetyczny nie daje nic od siebie, nie wspiera i nie pomaga, a wręcz zabiera całą pozytywną i dobrą energię od drugiej osoby. Może działać świadomie, z premedytacją lub zachowywać się tak nieświadomie, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Psycholog Albert J. Bernstein twierdzi, że istnieje kilka rodzajów wampirów energetycznych, które w różny sposób mogą wysysać z nas energię. Dzieli je na kategorie: antyspołeczną, aktorską, narcystyczną, obsesyjno-kompulsywną i paranoidalną. Punktem wspólnym jest to, że po spotkaniu z wampirem czujesz się o wiele gorzej, niż przedtem. Smutny, zmęczony i pozbawiony energii oraz dobrego humoru…

Zdjęcie Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i się przed nim chronić? #2

Jak zachowuje się wampir energetyczny?

Wampir wymaga nieustannej uwagi i wsparcia emocjonalnego. Szuka ciągłego pocieszenia, rady i akceptacji. Wzbudza w nas litość, poczucie winy, wyzwala też negatywne emocje. Może się obrażać, wywoływać kłótnie i spory. Często krytykuje, manipuluje i posuwa się do szantażu emocjonalnego.

Zdjęcie Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i się przed nim chronić? #3

Wampiry energetyczne nieświadome

Wampiry energetyczne mogą w sposób nieświadomy przenosić na innych swoje problemy emocjonalne. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie ma tak destrukcyjny wpływ na drugą osobę. Są egocentryczne, zapatrzone w siebie, przez co nie zauważają innych. Obwiniają ich o swoje nieszczęścia i niepowodzenia, czują się ofiarami losu.

Wampiry energetyczne świadome

Inaczej wygląda sytuacja ze świadomymi wampirami energetycznymi. Celowo wykorzystują innych, zrzucając na nich swoje nieszczęścia, klęski i problemy. Świadomie i z premedytacją wysysają energię z innych, nawet najbliższych osób.

Zdjęcie Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i się przed nim chronić? #4

Jak się bronić przed wampirem energetycznym?

Najlepszym sposobem na obronę przed wampirem energetycznym jest unikanie go i zerwanie z nim kontaktu. Jasno stawiaj granicę, nie dawaj się uwikłać w jego emocjonalne problemy. Asertywnie odmawiaj, nie zwierzaj się i nie podtrzymuj relacji na siłę. Nie daj się zmanipulować i uwikłać w szantaż emocjonalny. Jasno mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach, skup się swoich emocjach i uczuciach.