Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument?

Patrycja
Newsy
01.10.2020 11:28
Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument?

Przed nami wielkie zmiany w dowodach osobistych! Od 2021 roku nowe dowody będą zawierały odcisk naszego palca. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ujednolicenie wyglądu dokumentów na terenie Unii Europejskiej.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument? #1

Nowe rozporządzenia Ministerstwa

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić zmiany w dowodach osobistych. Od 2 sierpnia 20201 nasz dowód osobisty będzie posiadał dwie cechy biometryczne właściciela. Drugą z nich będzie odcisk naszego palca, umieszczony na warstwie elektronicznej dowodu.

Odciski palca w nowych dowodach osobistych

W nowych dowodach osobistych maja znaleźć się dwie cechy biometryczne właściciela. Odcisk palca na elektronicznej warstwie dokumentu ma zwiększyć bezpieczeństwo wydawania dowodów, zmniejszyć ryzyko ich fałszerstwa oraz ujednolicić wygląd dokumentów wśród wszystkich obywateli Unii europejskiej. Zmiany zostają wprowadzone, by dostosować krajowe przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument? #2

Zmiany od sierpnia 2021

W związku z tymi zmianami, przy wyrobieniu nowego dowodu konieczne będzie pobranie odcisku palca w urzędzie, który wydaje dokument. Niestety w związku z tym zaniknie możliwość złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego przez Internet. Konieczna będzie osobista wizyta w odpowiednim urzędzie. Jak wyjaśnia wiceminister Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, taka sama procedura związana z pobieraniem odcisku palca ma już miejsce przy wyrabianiu paszportu. Nie będzie to zatem wielka nowość dla obywateli.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument? #3

Czy musimy wymienić dokument już w sierpniu?

Ministerstwo uspokaja, że nie musimy wymienić dowodu osobistego już od 2 sierpnia 2021 roku. Dowody będą wymieniane z datą upływu terminu ważności na poprzednim dokumencie. O nowy dowód osobisty możemy starać się wcześniej, jednak nie ma takiego przymusu. Nowe dowody osobiste będą wydawane na okres 5 lub 10 lat.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument? #4

Czy wymiana dowodu osobistego będzie bezpłatna?

Nie musimy się martwić o to, że za nowy dowód osobisty trzeba będzie zapłacić. W tej kwestii przepisy nie ulegają zmianie. Za nowy dowód osobisty nie będzie pobrana żadna opłata, jego wydanie będzie darmowe.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste. Czy musimy wymienić dokument? #5

Ile będziemy czekać na nowy dowód osobisty?

Wnioski o wymianę dowodu osobistego na nowy możemy składać już od sierpnia 2021. Standardowo czas oczekiwania na wydanie dowodu to maksymalnie 30 dni. Nie wydłuży się on w związku z produkcją nowych dokumentów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną