Czym jest szantaż emocjonalny? Jak go rozpoznać i się bronić?

Patrycja

Psychologia

14.03.2022 12:39

Czym jest szantaż emocjonalny? Jak go rozpoznać i się bronić?

Szantaż emocjonalny to rodzaj broni, która szczególnie często jest wykorzystywana przez najbliższe nam osoby. Może przybierać różne subtelne formy i przez to czasem trudno go rozpoznać. Dowiedz się, jak wygląda to zjawisko i jak się bronić przed szantażem!

Czym jest szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny może przybierać różne subtelne formy i przez to czasem trudno go rozpoznać. Szczególnie, gdy stosowany jest przez najbliższe nam osoby, które obdarzamy zaufaniem, przyjaźnią, czy miłością. To rodzaj psychologicznej manipulacji, w której szantażysta osiąga pewne korzyści naszym kosztem.

Zdjęcie Czym jest szantaż emocjonalny? Jak go rozpoznać i się bronić? #1

Na czym to polega?

Jest nie tylko otwartym stawianiem ultimatum, ale przede wszystkim to subtelne i ukryte formy wywierania presji na drugą osobie i wymuszania czegoś jej kosztem.

Emocjonalni szantażyści znają nasze słabości i najgłębsze sekrety. Wykorzystują tę wiedzę, aby osiągnąć nad nami przewagę i zrealizować swoje cele. Szantażystą może być każda bliska nam osoba, partner, mąż, żona, rodzic, dziecko, przyjaciel, współpracownik, czy szef.

Jak przebiega szantaż emocjonalny?

  1. Podczas szantażu najpierw pojawia się żądanie. Może być wyrażone bezpośrednio i wprost, albo mogą być to sugestie, dąsanie się, czy obrażanie z nadzieją na osiągnięcie rezultatów.
  2. Następnie pojawia się opór u osoby, wobec której zostało wysunięte żądanie. Opór może objawiać się jako stanowcze powiedzenie „nie”, nie zrobienie niczego lub wycofanie się z danej relacji.
  3. Ze strony szantażysty wówczas pojawia się presja, czyli uparte powtarzanie żądania. Ma na celu przełamanie oporu.
  4. Jeśli presja nie działa, pojawiają się groźby. Szantażysta informuje, jakie będą konsekwencje niewypełnienia żądania.
  5. Ofiara szantażu ma wrażenie, ze nie ma wyjścia i mu się poddaje. Pojawia się uległość, a ona przystaje na postawione żądania.
  6. W przyszłości może dojść do powtórzenia takiego schematu. Dzieje się tak dlatego, że pokazujemy szantażyście, że jest to skutecznym sposobem na spełnienie jego żądań.

Jak się bronić przed szantażem emocjonalnym?

W pierwszej kolejności trzeba uświadomić sobie, że jest się ofiarą szantażu emocjonalnego.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że takie zachowania nie powinny mieć miejsca. Zareagować szybko, w asertywny sposób i wyrwać się z takiego schematu działania.

Warto otwarcie porozmawiać o problemie, wyrazić swoje uczucia, ustalić jasne granice i zasady. Następnie wspólnie wymyślić rozwiązanie problemu.

Niestety, gdy to nie przyniesie skutku, a szantażysta nie ustąpi, konieczne może okazać się zakończenie takiej relacji.