Używasz jednorazowej maseczki kilka dni lub tygodni? Zobacz, co się na niej znajduje!

Agnieszka

Zdrowie

28.09.2020 12:16

Używasz jednorazowej maseczki kilka dni lub tygodni? Zobacz, co się na niej znajduje!

Maseczki zagościły w naszym życiu wiele miesięcy temu i nic nie wskazuje na to, że będziemy mogli się ich pozbyć w najbliższym czasie. Są ich różne typy. Mowa między innymi o tych jednorazowych, które trzeba wymieniać i o wielorazowych (z materiału), które należy prać. Wiele osób nosi jednak maseczkę jednorazową przez kilka dni, a nawet kilka tygodniu. Jakie mogą być tego skutki? Co znajduje się na takiej maseczce i czy jest ona niebezpieczna dla naszych dróg oddechowych?

Zdjęcie Używasz jednorazowej maseczki kilka dni lub tygodni? Zobacz, co się na niej znajduje! #1

Od początku rozpowszechnienia się nowego koronawirusa po świecie, maseczki ochronne stały się nieodłączną częścią naszego życia. Początkowo musieliśmy je nosić stale, wychodząc z domu. Obecnie przepisy nakazują noszenie maseczek w środkach komunikacji, sklepach i obiektach handlowych i miejscach ogólnodostępnych, chyba, że mamy możliwość utrzymania 1,5 odległości od innych.

Co znajduje się na maseczce jednorazowej, którą nosimy długi czas?

Niemiecki magazyn konsumencki K-Tipp przeprowadził badania, które miały na celu sprawdzić, co dzieje się z maseczką jednorazową noszoną przez długi czas. Przebadano maseczki osób, które korzystają z transportu publicznego. Wyniki badań są niepokojące.

W laboratorium przebadano maseczki osób, które przemieszczają się do pracy komunikacją miejską. Większość osób, która korzysta z maseczek w komunikacji miejskiej nosi maseczkę jednorazową kilka dni, a nawet tygodni. Oto rezultaty.

Zdjęcie Używasz jednorazowej maseczki kilka dni lub tygodni? Zobacz, co się na niej znajduje! #2

Na 15 z 20 przebadanych maseczek znaleziono pleśń i drożdże.

Na 14 z 20 przebadanych maseczek odnotowano obecność gronkowców.

Na 11 z 20 przebadanych maseczek znaleziono 100 tysięcy kolonii bakterii.

Na 3 z 20 przebadanych maseczek ilość kolonii bakterii przekroczyła milion!

Dlaczego maseczka to raj dla drobnoustrojów?


Oddychając przez maseczkę sprawiamy, że staje się ona wilgotna i ciepła. Nie ma lepszych warunków dla grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów. Lekarze apelują więc o to, aby jednorazowe maseczki zmieniać jak najczęściej! Długotrwałe stosowanie jednorazowych maseczek może powodować osadzanie się pleśni, innych grzybów, bakterii i pozostałych drobnoustrojów w drogach oddechowych i je podrażniać.