Odczuwasz skurcze łydek? Sprawdź, jak im zaradzić!


                    Odczuwasz skurcze łydek? Sprawdź, jak im zaradzić!
03Wrz

Czasami po całym dniu chodzenia łapią nas skurcze mięśni, które wcale nie są przyjemne. Po całym dniu na „pełnych obrotach” chcemy odpocząć i porządnie się wyspać. Skurcze m.in. łydek jednak nam w tym przeszkadzają. Istnieją jednak domowe sposoby, które rozprawią się z tym nieprzyjemnym bólem. Sprawdźcie, co pomaga na skurcze łydek.

Zdjęcie Odczuwasz skurcze łydek? Sprawdź, jak im zaradzić! #1


Czym są skurcze łydek?

Skurcze łydek to zwykłe skurcze mięśni, podczas których zmienia się długość i napięcie włókien. Powoduje to, że skurcze są nagłe i silne i najczęściej pojawiają się w tylnej części podudzia, gdzie w tym samym czasie dochodzi do rozciągnięcia się przedniej strony piszczeli. Skurcze łydek są bolesne i mogą trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Przyczyny

Skurcze łydek mogą się nam przytrafić praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Za ich powstawanie odpowiada najczęściej zła dieta, które nie jest bogata w takie składniki mineralne jak potas i magnes. Odwodnienie organizmu i przyjmowanie leków moczopędnych również może je wywołać.

Zbyt duża ilość kawy i kofeiny w diecie może doprowadzić do powstawania skurczy. Osoby mające pracę siedzącą, ale również i ci, którzy mają zbyt intensywne treningi, również często się na nie uskarżają. Skurcze mięśni często dotykają osoby otyłe, cukrzyków oraz te chorujące na różne zwyrodnienia lub choroby krążka międzykręgowego.

Zdjęcie Odczuwasz skurcze łydek? Sprawdź, jak im zaradzić! #2

Solanka

Skurcze łydek mogą być również efektem odwodnienia organizmu. Aby jak największej tej wody w ciele zatrzymać warto pić solankę. Jest to roztwór mocno solny, dzięki czemu wilgotność w ciele zostaje utrzymana na odpowiednim poziomie. Nie należy również przed snem pić dużo wody, ponieważ nie jest to dobry nawyk.

Banany

Skurcze łydek mogą się pojawiać, ze względu na małą ilość potasu w naszej diecie. Warto więc uzupełniać jego zapasy poprzez spożywanie odpowiednich posiłków lub suplementów diety. Produkty bogate w potas to m.in. banany, nektarynki, ryby morskie lub figi.


Kąpiel

Jeśli skurcze łydek łapią nas w nocy, to dobrym rozwiązaniem jest wzięcie przed spaniem ciepłej i relaksującej kąpieli. Ciepła woda złagodzi napięcie w nogach i dodatkowo je rozluźni całe ciała. Zamiast kąpieli można też zastosować ciepły kompres na zmęczone nogi.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja