Nocne skurcze – poznaj 7 głównych przyczyn tej dolegliwości

Agnieszka

Zdrowie

14.02.2018 14:04

Nocne skurcze – poznaj  7 głównych przyczyn tej dolegliwości

Męczą cię skurcze łydek i innych mięśni? Niestety, często sami jesteśmy sobie winni. Złe nawyki często są przyczyną bolesnych skurczów i zesztywnienia mięśni. Poznaj 7 głównych przyczyn.

#Niedobór pierwiastków mineralnych

Wapń zapobiega rozrzedzaniu kości, magnez dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a potas zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo – nerwowego. Niedobór tych minerałów jest jedną z głównych przyczyn skurczu łydek i innych mięśni.

Zdjęcie Nocne skurcze – poznaj  7 głównych przyczyn tej dolegliwości #1
fot. shutterstock

#Leki moczopędne, przeczyszczające i odchudzające

Leki należące do tych trzech kategorii w dużym stopniu przyczyniają się do utraty cennych minerałów i elektrolitów z organizmu. Jak już wiemy, niedobór niektórych minerałów jest główną przyczyną skurczów.

#Nadmiar kawy

Moczopędne działanie kawy skutkuje wypłukaniem z organizmu cennych minerałów, elektrolitów i witamin. Nadmiar kofeiny może więc być pośrednią przyczyną skurczów.

Zdjęcie Nocne skurcze – poznaj  7 głównych przyczyn tej dolegliwości #2
fot. shutterstock

#Zbyt intensywne treningi

Przetrenowanie może doprowadzić do zmian w wydzielaniu różnych hormonów w organizmie. Zbyt wysoki poziom hormonów takich jak adrenalina, czy hormon wzrostu mogą być przyczyną zesztywnienia i skurczu mięśni.

#Nadmiar stresu

Nadmiar stresu powoduje wyrzucenie adrenaliny, co z kolei skutkuje nerwobólami, również bólami i skurczem mięśni.

Zdjęcie Nocne skurcze – poznaj  7 głównych przyczyn tej dolegliwości #3
fot. shutterstock

#Siedzący tryb życia

Jeśli w swoim codziennym życiu głównie siedzisz, może to właśnie to jest przyczyną skurczów. Jeśli dodatkowo zakładasz nogę na nogę, to powoduje to ucisk, przez co do mięśni nie dopływa wystarczająca ilość krwi. Proces ten skutkuje skurczami i zesztywnieniem.

#Odwodnienie

Również odwodnienie może skutkować skurczami mięśni. Pamiętaj o piciu co najmniej 1,5 litra wody każdego dnia. Odwodnienie sprawia, że w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości minerałów i elektrolitów niezbędnych do zachowania zdrowia. Ich brak powoduje skurcze i wiele innych dolegliwości.

Zdjęcie Nocne skurcze – poznaj  7 głównych przyczyn tej dolegliwości #4
fot. shutterstock