Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje?

Patrycja

Zdrowie

28.08.2020 19:16

Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje?

Czarnuszka, czyli lekarstwo prawie na wszystko. Roślina znana od starożytności, wykorzystywana jako ozdoba ogrodu, w kuchni i medycynie. Poznaj właściwości i zastosowanie tych niepozornych ziarenek o wielkiej mocy.

Zdjęcie Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje? #1

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka (łac. Nigella sativa) jest znana od wieków. Wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach i jako składnik bukietów, ma piękne, błękitne kwiaty. Jej nasiona, nazywane czarnym kminkiem, stosowane są jako aromatyczna przyprawa w kuchni i jako lecznicze ziele w medycynie i kosmetykach. Jej zdrowotne działanie i cenne właściwości lecznicze są naukowo potwierdzone. Poznaj cenne walory czarnuszki!

Zdjęcie Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje? #2

Czarnuszka- bogactwo zdrowia

Czarnuszka zawiera cenne olejki eteryczne, jak tymol, tymochinon i tymohydrokinon. W jej skład wchodzi mnóstwo witamin (A, E, B1, B3), składników mineralnych i odżywczych: żelazo, magnez, sód, potas, cynk, wapń, fosfor, miedź. Dzięki tym cennym substancjom, czarnuszka ma wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych.

Zdrowotne właściwości czarnuszki

Właściwości zdrowotne czarnuszki zostały potwierdzone naukowo, w wielu opracowaniach. Korzystnie działa na zdrowie i urodę, jest pomocna w profilaktyce chorób. Wspiera układ odpornościowy i chroni organizm przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami, pasożytami i toksynami.

Czarnuszka zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym. Zwalcza alergię, wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, przeciwdziała nadciśnieniu, obniżając ciśnienie krwi i cukrzycy- regulując poziom cukru. Wspomaga układ krążenia, wspiera pracę wątroby i nerek.

Zdjęcie Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje? #3

Pomaga przy anemii, podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów. Poprawia działanie układu pokarmowego, przyspiesza trawienie i metabolizm, to skuteczna pomoc przy wrzodach żołądka. Oprócz tego jest bardzo pomocna w problemach skórnych, takich trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łupież.

Przeciwdziała wypadaniu włosów, chroni przed promieniowanie słonecznym, przyspiesza gojenie się ran i pomaga przy oparzeniach. Przeciwdziała osteoporozie i astmie. Poza tym ma działanie regulujące nastrój, działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie.

Stosowanie czarnuszki

Czarnuszkę można stosować w postaci nasion i oleju, zewnętrznie jako okład i kompresy oraz wewnętrznie (doustnie). Czarnuszkę w postaci przyprawy znajdziemy niemal w każdym sklepie spożywczym, jej cena to ok. 19 zł za 1 kg.

Ziarenek można używać w postaci posypki do wypieków, jako dodatek do sałatek, zup, past do kanapek. Można też stosować czarnuszkę w formie oleju. Codziennie warto przyjmować 2-3 łyżeczki oleju z czarnuszki. Jest dostępny w każdej aptece i wielu drogeriach, jego cena to ok. 30 zł za 100 ml.

Zdjęcie Czarnuszka - czym jest i do czego się ją wykorzystuje? #4