Czym są modzele i jak je usunąć?

Czym są modzele i jak je usunąć?

Modzele to przypadłość, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są to mianowicie żółte odciski, które tworzą się na podeszwach stóp lub na rękach. Nie jest to problem dużego kalibru, ale może powodować ból i wygląda nieestetycznie. Jeśli pojawią się na naszej skórze, to warto się nimi zainteresować i nie doprowadzać do pojawienia się stanu zapalnego. Sprawdźcie, jak pozbyć się tej nieładnej dolegliwości.

Zdjęcie Czym są modzele i jak je usunąć? #1

Czym są modzele?

Modzele to zgrubiała warstwa rogowego naskórka. Obumierający naskórek, zamiast odpadać, zostaje i na nim narasta nowy, dlatego powstaje zgrubienie wyczuwalne pod palcami. Modzele mają żółtawą barwę i nie są dokuczliwe, ale wyglądają nieestetycznie.

Coraz większe nawarstwianie się naskórka może powodować ból, a nawet doprowadzić do problemów z chodzeniem. Podczas poruszania się może dojść do pęknięcia kilku warstw nagromadzonego naskórka, przez co zacznie się rozwijać stan zapalny. Nie należy ich wtedy ignorować, bo zakażenie może doprowadzić do poważnych chorób skóry.

Kiedy się pojawiają?

Modzele często pojawiają się, jeśli chorujemy na płaskostopie, ostrogę piętową lub cukrzycę. Wywołuje je również źle dobrane obuwie, które jest zbyt ciasne lub te, które ma zbyt cienką podeszwę. Częste chodzenie w szpilkach również może do nich doprowadzić.

Ich powstawaniu sprzyja również otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, problemy z cukrzycą lub krążeniem krwi. Jeśli źle dbamy o stopy i nie ścieramy regularnie naskórka lub nie robimy peelingu stóp, to takie zachowanie również może doprowadzić do powstania modzeli.

Zdjęcie Czym są modzele i jak je usunąć? #2
Wizyta u ortopedy

W walce z modzelami mogą nam pomóc domowe sposoby i porady. Przede wszystkim nie możemy samodzielnie wycinać ani rozcinać takiego zgrubienia, ponieważ może to doprowadzić do wdania się stanu zapalnego w to miejsce. Taki zabieg powinien wykonać tylko wykwalifikowany ortopeda lub lekarz.

Specjalne maści i plastry

My ze swojej strony możemy na powstałe modzele stosować maści, które mają w swoim składzie kwas salicylowy. Na modzele pomogą również plastry salicylowe, które nakleja się na powstałe zgrubienie, dzięki czemu po jakimś czasie nadmiar martwego naskórka sam odpada.

Moczenie stóp

Stopy z modzelem można też wymoczyć w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie odcisk usunąć za pomocą pumeksu. Zamiast wody z mydłem można zastosować wodę z sodą oczyszczoną lub kąpiel rumiankową.

Zdjęcie Czym są modzele i jak je usunąć? #3

Pasta z czosnku

Punktowo na modzele można zastosować też pastę z czosnku i oliwy z oliwek. Ząbek czosnku należy przecisnąć przez praskę i dodać do niego łyżkę oliwy z oliwek. Powstałą pastę należy nanieść na powstały modzel i zostawić na około godzinę. Po takim zabiegu jednak trzeba bardzo nawilżyć stopy, ponieważ czosnek ma właściwości wysuszające.


Profilaktyka

Powstawaniu modzeli można oczywiście zapobiegać. Warto sprawdzić co wywołuje powstawanie tych odcisków. Jeśli to szpilki, to należy zrezygnować z ich noszenia lub wspomóc się wkładkami, lub skarpetkami, które zmniejszą tarcie pomiędzy stopą a obuwiem.

Powinniśmy również zwracać większą uwagę na kupowane obuwie, które musi być zrobione z miękkiej skóry i dopasowane, jednak nie za ciasne i nie za luźne. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja stóp, które trzeba regularnie nawilżać i ścierać martwy naskórek za pomocą peelingów.

Katarzyna

true

Polecane