Jak prawidłowo odciągać dziecku katar?

Patrycja

Zdrowie

28.08.2020 18:53

Jak prawidłowo odciągać dziecku katar?

Twój maluszek ma katar i nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać nosa? Dowiedz się, jak mu pomóc w prosty, szybki i bezpieczny sposób. Sprawdź, jak prawidłowo odciągać dziecku katar.

Zdjęcie Jak prawidłowo odciągać dziecku katar? #1

Jak prawidłowo odciągać dziecku katar?

  • Odwróć uwagę malucha, włącz mu bajkę, zainteresuj książeczką lub zabawką.
  • Zachowaj spokój i pozytywne nastawienie, staraj się nie denerwować. Bardzo ważne, by nie wykonywać nerwowych, gwałtownych ruchów, podczas odciągania kataru.
  • Przed odciąganiem kataru, odpowiednio przygotuj nosek dziecka, zadbaj o jego nawilżenie, za pomocą roztworu soli morskiej izotonicznej lub hipertonicznej. Możesz zrobić mu inhalację, zakropić nos odpowiednimi kropelkami lub spryskać aerozolem. Dzięki temu wydzielina z nosa będzie bardziej płynna i łatwiej się jej pozbędziesz.
  • Wybierz odpowiednie urządzenie do odciągania wydzieliny z nosa. Na rynku dostępne są gruszki, aspiratory, elektroniczne odkurzacze. Możesz także odciągać katar ustami. Poniżej przedstawiamy zalety i wady każdej z tych metod.
  • Po skończeniu odciągania, zadbaj o nawilżenie noska dziecka.

Zdjęcie Jak prawidłowo odciągać dziecku katar? #2

Sposoby odciągania kataru- poznaj wady i zalety

Gruszka do nosa

To popularne urządzenie do odciągania kataru u niemowląt i dzieci. Wykonana z gumowego materiału z końcówką odpowiedniej długości, pozwoli na szybkie i bezpieczne usunięcie zalegającej wydzieliny. Gruszka jest tania, poręczna i cicha. Jednak większość modeli jest jednorazowa, przez co nie nadaje się do ponownego użycia i dosyć słabo odsysa katar.

Aspirator do nosa

Urządzenie występuje w formie tradycyjnej gruszki lub z możliwością podłączenia do elektronicznego odkurzacza. Aspirator wyposażony jest w dwie końcówki: miękką, która pozwala na bezpieczne oczyszczanie nosa i twardą, którą zabezpiecza przed zbyt głębokim włożeniem go do nosa i uszkodzeniem śluzówki.

Zdjęcie Jak prawidłowo odciągać dziecku katar? #3

Odkurzacz do nosa

To urządzenie w szybki i bezpieczny sposób, pozwoli na odciągnięcie kataru u dziecka. Dzięki jednokierunkowemu przepływowi powietrza, katar zostanie zassany do środka odkurzacza. Odkurzacz jest łatwy w czyszczeniu i higieniczny. Jednak może działać głośno, co może przestraszyć dziecku. Przy jego używaniu trzeba działać z wyczuciem i spokojem, by bezpiecznie usunąć wydzielinę.

Odsysanie ustami

Odsysanie kataru ustami za pomocą wdechu, czasem wciąż jest stosowane. Polega na usunięciu zalegającej wydzieliny przez mamę, która wysysa ją z nosa dziecka. Sposób ten daje mamie większą kontrolę nad zabiegiem, jednak jest dosyć niehigieniczny i zabiera sporo czasu.