Jeśli masz te objawy, to może być to niedoczynność tarczycy!

Patrycja

Zdrowie

Aug. 28, 2020, 5:01 p.m.

Jeśli masz te objawy, to może być to niedoczynność tarczycy!

Niedoczynność tarczycy to choroba, która powstaje w wyniku produkowania przez tarczycę niewystarczającej ilości hormonów, w stosunku do potrzeb organizmu. Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo różnorodne. Jak je rozpoznać? Jakie są przyczyny tej choroby? Czy możną ją wyleczyć?

Zdjęcie Jeśli masz te objawy, to może być niedoczynność tarczycy! #1

Czym jest tarczyca?

Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy to narząd leżący u podstawy szyi przed tchawicą. Narząd ten produkuje hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Odpowiedzialne są one za regulację funkcjonowania większości tkanek, przemianę materii i termogenezę. Praca tarczycy sterowana jest przez przysadkę mózgową, która wytwarza hormon tyreotropowy (TSH). Gdy tarczyca wytwarza niewystarczającą ilość hormonów w stosunku do potrzeb organizmu, dochodzi do niedoczynności tarczycy. Dowiedz się, jakie są jej objawy.

Zdjęcie Jeśli masz te objawy, to może być niedoczynność tarczycy! #2

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba która dotyka 5% dorosłych kobiet i u ok. 1% mężczyzn. Szczególnie narażone na nią są osoby starsze, ale występuję też u młodych osób i dzieci. Może występować w formie subklinicznej (utajnionej) oraz pełnoobjawowej (klinicznej).

Utajona niedoczynność tarczycy

W tej formie choroby, zazwyczaj objawy mają łagodne nasilenie. Najczęściej pojawia się chroniczne zmęczenie, obniżony nastrój i depresja. U dzieci dochodzi do opóźnienia rozwoju, zahamowania wzrostu, częstych bólów głowy. Pojawia się uczucie ciągłego zimna, problemy z jedzeniem, łuszcząca się skóry i wypadanie włosów.

Zdjęcie Jeśli masz te objawy, to może być niedoczynność tarczycy! #3

Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy

Ta choroba charakteryzuje się przede wszystkim przyrostem masy ciała, sztywnością mięśni i stawów, niskim ciśnieniem krewi, spowolnieniem pracy serca, dusznościami, zaparciami. Występują zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, impotencja, problemy z utrzymaniem ciąży, a nawet niepłodność. Trudności z pamięcią i koncentracją, uczucie chronicznego zmęczenia, bóle głowy i nietolerancja na zimno to także objawy choroby. U chorych występuje też sucha, chropowata skóra, obrzęki na twarzy i łamliwe, suche włosy.

Zdjęcie Jeśli masz te objawy, to może być niedoczynność tarczycy! #4

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

W przypadku pojawienia się takich objawów, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, a potem u endokrynologa. Zleci on badania hormonalne, sprawdzi stężenie poziomu TSH we krwi, a następnie zależnie od wyników może zlecić przeprowadzenie USG tarczycy. Niedoczynność tarczycy wymaga leczenia, stałego podawania hormonów tarczycy. U chorych koniecznie może być przyjmowanie lewotyroksyny (leków np. Letrox, Euthyrox) i okresowe kontrole poziomu TSH, nawet do końca życia. Dieta chorych powinna być bogata w jod, żelazo, cynk, białko i błonnik. Może zdarzyć się też, że niedoczynność zaniknie samoistnie, np. po porodzie.

Zdjęcie Jeśli masz te objawy, to może być niedoczynność tarczycy! #5