Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno!

Patrycja

Zdrowie

31.08.2020 20:56

Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno!

Na świecie z cukrzycą żyje ponad 425 miliony osób, a Polsce jest już ich ponad 3 miliony. Cukrzyca to podstępna i groźna choroba, która rozwija się powoli, a czasem bezobjawowo. Dowiedz się, jakie symptomy mogą świadczyć o cukrzycy i jak je rozpoznać.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno! #1

Cukrzyca i jej rodzaje

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która wynika z zaburzenia wydzielania i działania insuliny. Charakteryzuje się wysokim stężeniem poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemią.

Cukrzyca dzieli się na 4 typy:

cukrzycę typu 1, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną),

cukrzycę typu 2 (cukrzycę wieku dojrzałego, nabytą, insulinoniezależną),

cukrzycę ciążową i inne niespecyficzne typy cukrzycy.

Cukrzyca to jedna z chorób populacyjnych, cierpi na nią 5% społeczeństwa. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań i poważnych uszkodzeń narządów.

Pierwsze objawy cukrzycy

Zwiększony apetyt i utrata masy ciała

Cukrzyca to choroba, która polega na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów. Mimowolna utrata wagi i chudnięcie, mimo zwiększonego apetytu, najczęściej pojawia się przy cukrzycy typu 1. Cukrzyca typu 2, łączy się z kolei ze wzrostem wagi i pojawieniem się otyłości.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno! #2

Zmęczenie

Długotrwałe zmęczenie, senność, apatia i brak energii mogą być kolejnymi objawami cukrzycy. Obniżenie nastroju, wyczerpanie, niechęć do działania, to symptomy, które powinny nas zaniepokoić.

Pragnienie i częstomocz

Uczucie ciągłego pragnienia, utrzymująca się suchość w ustach, mimo spożywania zwiększonej ilości płynów. Częste oddawanie moczu, to kolejne symptomy, które mogą świadczyć o cukrzycy.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno! #3

Nieprzyjemne zapach i potliwość

Kolejnymi symptomami cukrzycy może być nieprzyjemny zapach moczu i oddechu. Nieprzyjemny zapach moczu powstaje na skutek zwiększonej produkcji ciał ketonowych w naszym organizmie. Gdy są wydalane z moczem, towarzyszy im kwaśny i drażniący zapach. Także nasz oddech może zmienić woń. Jednym z objawów cukrzycy może być także zwiększona potliwość.

Problemy skórne

Kolejnymi objawami cukrzycy mogą być nieprzyjemne i trudno gojące się zmiany skórne, takie jak grzybice paznokci i stóp, stany zapalne śluzówki jamy ustnej i narządów płciowych. Wypadanie i łamliwość włosów, czyraki i krosty na skórze.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno! #4

Jak sprawdzić, czy cierpisz na cukrzycę?

Raz w roku warto wykonać badania profilaktyczne. Aby sprawdzić, czy nie cierpisz na cukrzycę, wykonaj badanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Jeśli wyniki badania przekroczą normę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię do specjalisty- diabetologa i wdroży odpowiednie leczenie.

Zdjęcie Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy! Reaguj, dopóki nie jest za późno! #5