Lifestyle

Nietypowe zastosowania cukru!

Katarzyna

Aug. 24, 2020, 7:08 p.m.

Nietypowe zastosowania cukru!

Większość z nas nie wyobraża sobie, aby nie posłodzić porannej kawy czy herbaty. Cukier to również niezbędny składnik wszelkich słodkich wypieków czy deserów. Niestety sprzyja on otyłości, cukrzycy oraz próchnicy, dlatego nasza dieta powinna być zbilansowana pod tym względem. Cukier posiada jednak kilka niecodziennych zastosowań, które niewiele mają wspólnego z kuchnią i wypiekami. Sprawdźcie, do czego może być przydatny ten biały proszek.


Odżywka dla roślin

Okazuje się rośliny tak jak i ludzie lubią słodkie. Najbardziej znaną naturalną odzywką jest ta przygotowana na bazie czosnku lub drożdży. Jednak pod względem odżywczym bardzo znana jest również odżywka z cukru. Zawiera on minerały i składniki odżywcze, które działają na rośliny pobudzająco. Odżywka na bazie cukru pobudzi rośliny do wzrostu i sprawi, że będą rosły bujniejsze. Przygotowanie takiej odżywki jest bardzo proste, ponieważ wystarczy w konewce rozpuścić 3 łyżeczki cukru i podlać nią kwiaty.Taką odżywką możemy podlewać braheny, paprocie, gwiazdy betlejemskie czy anturium.

Zdjęcie Nietypowe zastosowania cukru! #1

Pogromca nicieni

Cukier jest też bardzo pomocny w walce z nicieniami, które niszczą warzywa i kwiaty. Szkodniki te znajdują się w ziemi, więc nie widzimy ich gołym okiem i nie możemy ich „wyłapać”. Pierwszym ich objawem żerowania jest nekroza liści i małe brunatne plamy, które pojawiają się przy unerwieniu. Z czasem pąki i liście ulegają deformacjom, a te na szczytach pędów mogą zamierać. Aby je zwalczyć, wystarczy rozsypać cukier w ogródku lub rozpuścić go w wodzie i polać nim grządki. Odpowiednia proporcja roztworu to kilogram cukru na dziesięć metrów kwadratowych działki.


Odżywka dla kwiatów ciętych


Kwiaty doniczkowe i jak cięte lubią cukier. Często zdarza się, że niestety nie cieszą one długo naszego oka, ponieważ szybko więdną. Aby wytrzymały dłużej, warto do wody dodać trzy łyżki cukru i dwie łyżki octu jabłkowego. Ocet ma właściwości bakteriobójcze, a cukier podziała na nie jak odżywka, która je dodatkowo wzmocni.

Zdjęcie Nietypowe zastosowania cukru! #2

Pogromca karaluchów

Cukier, choć jest niepozorny, to jest też doskonałym pogromcą karaluchów. W połączeniu z proszkiem do pieczenia tworzy zabójczą broń przeciw karaluchom. Jeśli pomieszamy te dwa składniki w równomiernych proporcjach i rozsypiemy w miejscach, gdzie się one pojawiają, to na pewno zostaną one uśmiercone. Cukier w tym wypadku jest tzw. wabikiem, a proszek do pieczenia uśmierca karaluchy.


Wywabiacz plam

Biały, słodki proszek jest naszym sprzymierzeńcem w walce z plamami po trawie. Wystarczy, że posypiemy nim zabrudzone miejsce i polejemy odrobiną wody, dzięki czemu cukier zacznie „działać”. Tak przygotowany odplamiacz, należy odstawiać na około godzinę a później ciuchy uprać w pralce. Cukier pomoże również na plamy ze smaru czy farby. Na takie plamy należy nałożyć mieszankę cukru z mydłem i delikatnie ją wetrzeć. Zmyć ją należy później ciepłą wodą, aby plamy ostatecznie puściły.
Zdjęcie Nietypowe zastosowania cukru! #3

Na rany

Cukier w sproszkowanej formie jest pomocny przy gojeniu się ran. Ma właściwości bakteriobójcze, więc jeśli posypiemy nim ranę, to będzie się ona goiła szybciej. Cukier puder można za to zastosować na odleżyny lub owrzodzenia. Bezpośrednie spożycie cukru przyniesienie natomiast ukojenie, jeśli zjemy ostrą potrawę czy wypijemy gorący napój. Łyżeczka cukru złagodzi uczucie pieczenia i podrażnienia przełyku.


Jako kosmetyk

Cukier bardzo dobrze sprawdza się w kuchni, jak i w kosmetyce. Jest jednym z głównych składników peelingów. Możemy wykonać go sami w domu poprzez zmieszanie trzech składników: oliwy z oliwek, cukru i wybranego zapachowego olejku eterycznego. Taki peeling ma właściwości oczyszczające oraz pozytywnie wpływa na krążenie krwi. Dodatkowo usuwa martwy naskórek i sprawia, że skóra jest wygładzona i delikatna w dotyku.

Zdjęcie Nietypowe zastosowania cukru! #4