Lifestyle

Nie płacisz abonamentu RTV? Trwa polowanie. Złapano już ponad 10 tys. osób!

Agnieszka

Aug. 25, 2020, 2:05 p.m.

Nie płacisz abonamentu RTV? Trwa polowanie. Złapano już ponad 10 tys. osób!

Abonament RTV dla wielu to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Szczególnie biorąc pod uwagę obecny stan Telewizji Polskiej, na którą te pieniądze idą. Mimo wszystko, niepłacenie abonament jest surowo karane. Posiadasz w domu odbiornik telewizyjny lub/i radiofoniczny? Sprawdź, ile należy płacić, jakie są kary za niepłacenie i kto jest zwolniony z tego obowiązku.

Zdjęcie Nie płacisz abonamentu RTV? Trwa polowanie. Złapano już ponad 10 tys. osób! #1

Kogo kontrolują najczęściej?

Osoby, które nie płacą abonamentu RTV powinny mieć się na baczności. Panuje obecnie bowiem swoiste “polowanie” na osoby, które kupiły telewizor, ale go nie zgłosiły. Urzędnicy docierają do takich osób z zaskakującą skutecznością.

Następnie osoba taka nie tylko zobowiązana jest płacić abonament za posiadanie telewizora. Nawet jeśli nie korzysta z niego, nie ma podpiętej kablówki ani żadnej anteny. Również zobowiązana jest zapłacić karę.

Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Od stycznia do sierpnia tego roku na niepłaceniu abonamentu RTV złapano już 10 tysięcy osób. W ostatnim czasie łączna ilość kar wynosi aż 6,5 miliona złotych. Kara za niepłacenie abonamentu przez rok to 681 złotych, czyli trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentu.

Zdjęcie Nie płacisz abonamentu RTV? Trwa polowanie. Złapano już ponad 10 tys. osób! #2

Kto zwolniony jest z płacenia abonamentu RTV?

-Z płacenia abonamentu RTV zwolnione są osoby powyżej 60. Roku życia z prawem do emerytury nieprzekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia.

-Osoby powyżej 75. roku życia.

-Osoby posiadające pierwszą grupę inwalidzką.

-Kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Aby uzyskać zwolnienie z płacenia składniki na abonament RTV należy przedstawić w swoim urzędzie pocztowym dokument potwierdzający któryś z wyżej wymienionych stanów.

Ile wynoszą opłaty za abonament RTV w 2020?

  • Miesięczny abonament za odbiornik telewizyjny+radiofoniczny - 22,70 zł (272,40)
  • Miesięczna abonament za odbiornik radiofoniczny - 7 zł (84zł rocznie)..