Reklama leku APAP mogła wprowadzać ludzi w błąd!

Patrycja

Zdrowie

31.08.2022 9:22

Reklama leku APAP mogła wprowadzać ludzi w błąd!

Pojawiły się zastrzeżenia co do telewizyjnej reklamy popularnego leku. Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga na reklamę leku APAP, która wprowadza ludzi w błąd, odnośnie właściwości produktu. To może stanowić potencjalne zagrożenie dla kobiet w ciąży!

Zdjęcie Reklama leku APAP mogła wprowadzać ludzi w błąd! #1

Reklama leku APAP wprowadza ludzi w błąd!

Chodzi o telewizyjną reklamę „leku APAP dla kobiet w ciąży”. Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy otrzymał skargę, zgodnie z którą doszło do „wykorzystania niewiedzy konsumenta, wprowadzania w błąd odnośnie właściwości produktu”. Eksperci uznali, że spot reklamowy mógł potencjalnie wprowadzać konsumentów w błąd i stworzyć zagrożenie dla kobiet w ciąży.

Lek APAP Intense nie dla kobiet w ciąży!

Wszystko dlatego, że doszło do połączenia dwóch komunikatów reklamowych dotyczących zupełnie odmiennych produktów: APAP oraz APAP Intense. Ten drugi odmiennie od podstawowego leku APAP, NIE MOŻE być stosowany w ciąży.To potencjalne zagrożenie!

Skarżący reklamę uważa, że w niejasny sposób przedstawiono potencjalne zagrożenia związane z użyciem reklamowanego leku APAP. Mimo, że reklamodawca informuje, iż leku APAP Intense nie należy przyjmować w ostatnim trymestrze ciąży, a w dwóch pierwszych trymestrach trzeba zachować należytą ostrożność, to taka informacja została podana tzw. małą czcionką. Dodatkowo kobiety na wczesnym etapie ciąży mogą o tym nie wiedzieć i w związku z tym przyjmować reklamowany lek.

Odpowiedź Komisji Etyki Reklamy

Komisja Etyki Reklamy przenalizowała reklamę pod kątem zgodności z powszechnie przyjętymi zasadami etyki i dobrymi praktykami rynkowymi. W odpowiedzi na powyższą skargę KER orzekła:

Skarżony, w ocenie Zespołu Orzekającego, powinien był w sposób bardziej czytelny i widoczny dla odbiorcy wskazać na istnienie dwóch odmiennych komunikatów, by uniknąć sytuacji połączenia przekazu. Zespół Orzekający tym samym wskazuje na konieczność dochowania wyższej staranności, bez dołączenia innej reklamy do komunikatu dla kobiet w ciąży.

Czy można brać APAP w ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy i po jakie leki mogą sięgać. APAP to lek, który w swoim składzie zawiera paracetamol. Przenika on przez łożysko, co oznacza, że substancja czynna dostaje się do krwiobiegu dziecka. Jednak nic nie wskazuje na to, że może on wpływać negatywnie na rozwój płodu.

APAP może być stosowany w każdym trymestrze ciąży, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Jednak  o tym, czy ciężarna ma go przyjmować, powinien zdecydować lekarz. Niewskazane jest sięganie po lek bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą!