12 sygnałów, że możesz mieć alergię

Justyna
Zdrowie
20.06.2017 11:55
12 sygnałów, że możesz mieć alergię

W pewnym okresie w roku masz nagle wzmożony katar, łzawią Ci oczy, swędzi noc, męczą duszności. To może być alergia. Sprawdź 12 najbardziej powszechnych sygnałów.

W dzisiejszym świecie alergii doświadcza wiele osób. Uczulenia i nadwrażliwość na pylące rośliny, na gluten, na sierść zwierząt, jad owadów, np. pszczół… Przy kontakcie z alergenem, organizm daje nam wyraźne sygnały o zagrożeniu.

#1. Kaszel
Kiedy do układu oddechowego dostaną się niepożądane substancje, organizm chce się ich pozbyć. Stąd kaszel alergiczny, który jest dobrych, ale i męczącym odruchem.

#2. Zatkany nos
Swędzi skóra nosa, w nosie i pod nosem. Brzmi znajomo? Kiedy alergeny dostają się do organizmu przez nos, doskwiera Ci dokuczliwe swędzenie i pieczenie w tej okolicy. I chodzisz z zatkanym nosem...

#3. Katar
Alergiczny nieżyt nosa, czyli wodnisty i cieknący katar to jeden z bardziej oczywistych symptomów wskazujących na uczulenie.

#4. Kichanie

#5. Zaczerwienienie twarzy
Zaczerwieniona twarz może wskazywać na problemy alergiczne, szczególnie, kiedy towarzyszy objawom towarzyszą małe grudki pod skórą, pęcherzyki lub łuszczenie. To może być uczulenie.

#6. Świąd
Świąd skóry może oznaczać alergię pokarmową, kontaktowe albo atopowe zapalenie skóry. Może być też reakcją na ukąszenie przez owada. Skóra jest wówczas zaczerwieniona, szczypie, kłuje i wywołuje odruch drapania.

#7. Duszności
Trudności w oddychaniu najczęściej w letnie wieczory dopadają dzieci i osoby młode. Dychawka, czyli duszności związane z alergią są niestety ciężkie do całkowitego wyeliminowania.

#8. Pęcherze i wysypki
O alergii świadczyć mogą zaczerwienienia, łuszczące się pęcherze i bąble. Zmiany skórne mogą bardzo swędzieć. Staraj się ich nie drapać, by nie pogorszyć sytuacji.

#9. Obrzęki
Dolegliwością charakterystyczną dla alergii jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona skóra.

#10. Łzawienie
Okresowe uczulenie na pyłki roślin jest powodem zapalenia spojówek. Swędzenie skóry w okolicach oczu i łzawienie jest bardzo uciążliwe.

#11. Wymioty
Wymioty, problemy żoładkowe i biegunka to częste objawy alergii pokarmowej.

#12. Ból brzucha i problemy żołądkowe

Zdjęcie 12 sygnałów, że możesz mieć alergię #1

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną