Jak rzucić palenie? Najlepsze, sprawdzone sposoby

Patrycja

Zdrowie

20.07.2020 20:29

Jak rzucić palenie? Najlepsze, sprawdzone sposoby

Rzucenie palenia jest bardzo trudne i wymaga dużo determinacji i silnej woli. Dowiedz się, jak ograniczyć ilość wypalanych papierosów i kontrolować głód nikotynowy. Poznaj sprawdzone sposoby na rzucenie palenia, aby na stałe rozstać się z nałogiem.

Zdjęcie Jak rzucić palenie? Najlepsze, sprawdzone sposoby #1

Według danych zgromadzonych przez firmę Nicorette, po przetrwaniu pierwszego tygodnia bez papierosa, szansa na rzucenie palenia wzrasta prawie 10-krotnie. Poznaj skuteczne triki na wygraną z nałogiem.

Podejmij decyzję o rzuceniu palenia

Pomyśl o tym, dlaczego chcesz rzucić palenie i zerwać z nałogiem. Zastanów się nad niekorzystnymi skutkami palenia (zdrowotnymi, finansowymi itp.). Nie przejmuj się wcześniejszymi porażkami, myśl pozytywnie, uwierz w siebie i skup się na teraźniejszości. Określ datę, kiedy chcesz rzucić palenie- to pomoże Ci się przygotować.

Zdjęcie Jak rzucić palenie? Najlepsze, sprawdzone sposoby #2

Pomyśl o tym, kiedy sięgasz po papierosy

Zastanów się, w jakich sytuacjach sięgasz po papierosy. Co Ci daje palenie i dlaczego w ogóle palisz? Sięgasz po tytoń, gdy jesteś zdenerwowany, znudzony, na przerwie w pracy, podczas imprezy z przyjaciółmi? Może podczas porannej kawy, po posiłku lub w korku? Wypisz wszystkie sytuacje.

Unikaj sytuacji wyzwalających nałóg

Staraj się unikać sytuacji, które wyzwalają chęć sięgnięcia po papierosa. Jeśli jest to niemożliwe, zaplanuj to tak, by w czasie, w którym sięgasz po papierosa robić jakąś inną, przyjemną rzecz. Zajmij czymś ręce, możesz w nich ściskać antystresową piłeczkę.

Uprzedź innych o swojej decyzji

Poinformuj rodzinę i znajomych o tym, że rzucasz palenie. Poproś ich o wsparcie i wyrozumiałość. Rzucanie palenia może wiązać się z tym, że przez najbliższe tygodnie będziesz nerwowy, drażliwy i rozchwiany emocjonalnie.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Jeśli sam nie jesteś w stanie poradzić sobie z rzuceniem nałogu, nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zgłoś się do lekarza lub specjalistycznej poradni.

Zdjęcie Jak rzucić palenie? Najlepsze, sprawdzone sposoby #3

Znajdź sobie hobby

Rzuciłeś palenie i masz wrażenie, ze masz nadmiar wolnego czasu? Warto znaleźć sobie hobby. Dzięki temu zajmiesz się czymś i przestaniesz obsesyjnie myśleć o kolejnym papierosie. Rower, bieganie, czytanie książek? Wybór należy do Ciebie.