Czego nie wolno zostawiać w aucie podczas upałów?

Czego nie wolno zostawiać w aucie podczas upałów?

Lato w pełni sprawia, że mamy więcej energii oraz chęci do życia. Więcej podróżujemy, więc więcej razy korzystamy z samochodu. Auto jest jak mała puszka, która pod wpływem ciepła się nagrzewa, co powoduje, że czasami nie da się w nim wytrzymać. Istnieje kilka rzeczy, które częściej ze sobą wozimy, a które nie powinny zostać w aucie podczas upałów. Wysoka temperatura może doprowadzić do ich zniszczenia, przez co nie będą zdatne do użycia.

Zdjęcie Czego nie wolno zostawiać w aucie podczas upałów? #1


Napój gazowany w puszcze

Często w upalne dni wozimy w aucie jakieś napój, który pozwoli zaspokoić pragnienie, a wiadomo, że latem musimy bardziej nawadniać organizm. Puszka z napojem gazowanym, która będzie jakiś czas leżała w nagrzanym aucie może wybuchnąć. Jeśli dodatkowo napój ten jest słodki, a puszka wystrzeli, to będziemy mieli sporo dodatkowego sprzątania.

Okulary i inne soczewki

Wszelkie szklane opakowania lub okulary bez etui również nie powinny być zostawione w aucie, które jest zaparkowane na słońcu. Szklane przedmioty, których może „dosięgnąć” słońce, od razu zamieniają się w soczewkę. To natomiast może doprowadzić do wypalenia dziury w tapicerce lub kokpicie naszego auta. W najgorszym wypadku może nawet dojść do pożaru


Urządzenia mobilne

Jeśli do pracy używamy laptopa i często bierzemy go do domu, to nie powinien on leżeć w samochodzie w takim miejscu, gdzie będzie narażony na promienie słoneczne. Pod wpływem ciepła laptop się nagrzeje, przez co może dojść do jego przegrania i w ostateczności nawet uszkodzenia. Taka sama zasada dotyczy innych urządzeń mobilnych jak np. telefonu.

Bateria w takim urządzeniu zacznie się przegrzewać, co spowoduje, że będzie on wolniej chodził lub szybciej się wyładowywał.


Leki

Zaleca się, aby wszelkie leki trzymać poza zasięgiem dzieci oraz w chłodnym i ciemnym miejscu, gdzie będzie panować temperatura pokojowa. W nagrzanym aucie na pewno panuje wyższa temperatura, przez co leki mogą zmienić swoje działanie lub utracić niektóre właściwości. W związku z tym najlepiej mieć je przy sobie, a nie chować do schowka w samochodzie.

Zdjęcie Czego nie wolno zostawiać w aucie podczas upałów? #2Inne produkty pod ciśnieniem

W nagrzanym aucie nie powinniśmy też pozostawiać innych produktów, które znajdują się w puszcze pod ciśnieniem. Wysoka temperatura sprawia, że ich gęstość się zmienia, a dokładniej rozszerza. Jako że puszka ma ograniczoną powierzchnię to możliwe, że dojdzie do jej wystrzelenia.

Chodzi tu np. o takie produkty jak dezodoranty, pianki montażowe czy środki do czyszczenia samochodu. Takie przedmioty należy usunąć z auta lub trzymać je w naprawdę zacienionym miejscu, gdzie słońce nie będzie miało do nich dostępu.

Katarzyna

Polecane