Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki

Patrycja

Newsy

10.07.2020 13:54

Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki

Już w tę niedzielę czeka nas druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze w dniu 12 lipca będą otwarte w godzinach: 7:00-21:00 i będą w nich obowiązywać nowe zasady. Dowiedz się jakie!

Zdjęcie Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki #1


Nowe zasady w drugiej turze wyborów

W drugiej turze wyborów prezydenckich, podczas głosowania będą obowiązywać nowe, zmienione zasady. Niektóre osoby będą mogły wejść do lokalu wyborczego z pominięciem kolejki. Taka zmiana ma na celu ochronę szczególnie narażonych osób, przed różnymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi: upałami lub deszczami i burzami. Ma być to ułatwieniem i zapewnić większe bezpieczeństwo wyborcom. Dowiedz się, kogo dotyczą zmiany.

Zdjęcie Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki #2

Kogo dotyczą zmiany?

Do lokalu wyborczego bez kolejki wejdą osoby starsze, po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi do 3 lat. Będą one obsługiwane w pierwszej kolejności i będą mogły oddać swój głos bez stania w kolejce.

Zdjęcie Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki #3

Ochrona przed koronawirusem podczas głosowania

W lokalach wyborczych w całej Polsce wprowadzono warunki reżimu sanitarnego. Przed wejściem do budynku, będą znajdowały się pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk dla wyborców, z których powinniśmy skorzystać. W lokalu będzie mogła przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m2 (oprócz członków komisji wyborczej). Do lokalu musimy wejść w maseczce, zakrywającej nos i usta. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty, warto wziąć rękawiczki jednorazowe i własny długopis.

Zdjęcie Zmiany w lokalach wyborczych: te osoby zagłosują bez kolejki #4

Wybory prezydenckie 2020

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, będziemy mogli oddać swój głos na jednego z dwóch kandydatów. Kandydaci to Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej oraz obecny prezydent Andrzej Duda. W lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Aby oddany głos, był ważny, należy postać X przy jednym z nazwisk.