Upał i twoje auto - 6 rzeczy, których nigdy nie powinnaś zostawiać a samochodzie!

Patrycja
Newsy
20.07.2021 14:27
Upał i twoje auto - 6 rzeczy, których nigdy nie powinnaś zostawiać a samochodzie!

Czy wiesz, że w zaparkowanym na słońcu aucie temperatura może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza? Dowiedz się, jakich rzeczy nie wolno zostawiać w samochodzie podczas upałów.

Samochód nagrzewa się błyskawicznie

W zamkniętym samochodzie pozostawionym na słońcu temperatura może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Wszyscy wiemy, że latem nie można zostawiać w nagrzanym samochodzie zwierząt, ani tym bardziej dzieci.

Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakich przedmiotów pod żadnym pozorem nie można zostawiać w rozgrzanym samochodzie. Jak się okazuje, niektóre rzeczy mogą wybuchnąć, a nawet spowodować pożar!

Tych rzeczy nie zostawiaj w aucie podczas upałów

Jedzenie

W czasie upałów samochód błyskawicznie się rozgrzewa, więc to oczywiste, że nie powinniśmy zostawiać w nim jedzenia. Na skutek wysokich temperatur z łatwością może się zepsuć i na pewno nie będzie nadawało się do spożycia. Nabiał, mięso, ryby czy mrożonki to produkty, których pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w upalny dzień w aucie.

Butelka z wodą

Pozostawianie w nagrzanym samochodzie butelki z wodą nie jest dobrym pomysłem. Mogą namnażać się w niej bakterie. Na dodatek przezroczysta butelka działa jak soczewka, dlatego pod wpływem działania promieni słonecznych może doprowadzić do pożaru!

Leki

Większość leków należy przechowywać w chłodnych i zaciemnionych miejscach, o temperaturze nieprzekraczającej 24 stopni Celsjusza. Wnętrze rozgrzanego samochodu na pewno się do tego nie nadaje. Lekarstwa, witaminy i suplementy, poddane działaniu ekstremalnie wysokiej temperatury, nie będą nadawały się do użycia, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Środki w sprayu

Pod wpływem wysokiej temperatury środek zawarty w sprayu zwiększa swoją objętość i rośnie ciśnienie wewnątrz opakowania. Z tego powodu istnieje możliwość wybuchu puszki.

Zdjęcie Tych rzeczy nie zostawiaj w aucie podczas upałów #1

Urządzenia z bateriami

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w nagrzanym samochodzie urządzeń z baterią. Chodzi o telefon, laptop, nawigację, rejestrator, powerbank. Te urządzenia najpierw się rozładują, a później ogniwa baterii mogą zostać uszkodzone. Ekstremalnie wysoka temperatura może doprowadzić do napuchnięcia baterii, a nawet jej eksplozji. Jeśli zostawiłeś w nagrzanym samochodzie takie urządzenie, przed jego włączeniem poczekaj, aż wystygnie.

Zdjęcie Tych rzeczy nie zostawiaj w aucie podczas upałów #2

Urządzenia z ekranami

Także urządzenia z ekranami są podatne na działanie wysokiej temperatury. Wyświetlacze nie lubią takiego środowiska, a pozostawione w nagrzanym samochodzie, w którym temperatura może dojść do 70 stopni Celsjusza, po prostu samoczynnie się wyleją.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną