Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy!

Patrycja
Zdrowie
06.07.2020 19:44
Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy!

Powszechnie wiadomo, że księżyc wpływa na wiele aspektów życia na Ziemi. Od wieków budził fascynację i stanowił przedmiot badań. W dzisiejszym świecie wciąż obecna jest wiara w moc księżyca i w to, że oddziałuje na nasze życie i zdrowie. Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i zachowanie oraz na jakie aspekty działa najsilniej.

Zdjęcie Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy! #1

Księżyc a sen

W czasie pełni księżyca wiele osób ma problemy ze snem i czuje silnie pobudzenie. Naukowcy ze Szwajcarii w badaniu nad jakością snu, przeprowadzonym na 319 uczestnikach, wykazali że podczas pełni mieli oni najmniej efektywny sen, zasypiali dłużej o 5 minut, a średni czas ich snu spadł o ok. 20 minut. Podczas pełni zmniejsza się poziom melatoniny w organizmie, przez co trudniej nam się wyspać, a sen jest płytszy i bardziej przerywany.

Zdjęcie Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy! #2

Księżyc a hormony

Podczas pełni księżyca dochodzi do wahania poziomu hormonów w organizmie. Serotonina i melatonina wpływają na jakość snu, układ krążenia, pokarmowy i rozrodczy. Zmiany hormonalne mogą oddziaływać na nasz nastrój i samopoczucie.

Księżyc a cykl menstruacyjny

Przez wiele lat wierzono, że fazy księżyca i cykl menstruacyjny są ze sobą powiązane, jednak najnowsze badania temu zaprzeczają. Nie ma istotnego związku pomiędzy cyklem miesiączkowym, a poszczególnymi fazami księżyca. Faktem jest jednak to, że podczas pełni księżyca na porodówkach pojawia się więcej kobiet, gotowych, by urodzić dzieci.

Zdjęcie Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy! #3

Księżyc a zdrowie psychiczne

Badania pokazały, ze w czasie pełni dochodzi do więcej liczby przestępstw, zwłaszcza na tle seksualnym. Pojawiają się zachowania nietypowe, impulsywne, agresywne, a osoby chore psychicznie mogą czuć się znacznie gorzej. Podczas pełni często można zauważyć wahania nastrojów, irytację, problemy z koncentracją, nadmierne pobudzenie.

Zdjęcie Jak księżyc wpływa na nasze zdrowie? To Cię zaskoczy! #4

Księżyc a nasze życie

Fazy księżyca wpływają na życie na ziemi, sterują mechanizmem przypływów i odpływów mórz i oceanów, a w przeszłości wyznaczały kalendarz rolniczy. Badania potwierdzają, że księżyc ma wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie i oddziałuje na ludzki organizm w wielu aspektach.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną