Sinice - dlaczego są groźne dla człowieka?

Patrycja
Zdrowie
06.07.2020 20:03
Sinice  - dlaczego są groźne dla człowieka?

Lato w pełni, mnóstwo osób wybiera się w tym roku na urlop nad polskie morze. Jednak to już kolejny sezon, gdy w Bałtyku pojawiają się sinice. Te groźne dla człowieka glony znów zakwitły. Dowiedz się, gdzie możesz jest spotkać, dlaczego są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić.

Zdjęcie Sinice  - dlaczego są groźne dla człowieka? #1

Sinice- co to jest?

Sinice (cyjanobakterie) to jedne z najstarszych organizmów występujących na ziemi. To jednokomórkowe bakterie, bardzo odporne na ekstremalne warunki bytowe: wysokie temperatury, długotrwałe susze i wysokie zasolenie. Można je aktualnie spotkać w wodzie morskiej i plażach nad Bałtykiem, ponieważ przez sprzyjające warunki pogodowe właśnie zakwitły.

Kiedy sinice pojawiają się w morzu?

Sinice zakwitają w morzu przy korzystnych warunkach pogodowych. Należą do nich wysoka temperatura wody powyżej 16C, słaby wiatr, brak opadów deszczu i duża ilość fosforanów w wodzie, pochodząca z zanieczyszczeń napływających z pól.

Przy ich dużej ilości dochodzi do tzw. sinicowych zakwitów wody. Woda przybiera wtedy mętną, zielonkawą barwę i wydziela nieprzyjemny, stęchły zapach, a na jej powierzchni pojawia się charakterystyczna biała piana. W takiej sytuacji kąpiele w morzu są zakazane, a plaże i kąpieliska zostają zamknięte.

Zdjęcie Sinice  - dlaczego są groźne dla człowieka? #2

Czy sinice są niebezpieczne?

Sinice produkują toksyny i trujące związki, niebezpieczne dla człowieka. Podczas kontaktu z nimi może dojść do podrażnień skóry oraz zatrucia pokarmowego. Mogą pojawić się nudności, wymioty biegunka, a także zawroty głowy, gorączka, bóle mięśni.

Co zrobić, gdy doszło do kontaktu z sinicami?

Jeśli kąpałeś się w zanieczyszczonej, pełnej sinic wodzie, należy jak najszybciej dokładnie spłukać całe ciało czystą, chłodną wodą. Koniecznie wypierz strój kąpielowy, ręczniki i ubrania, które miały z nimi kontakt. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, aby unikać kontaktu z wodą o zielonkawym kolorze i zmienionym, nieprzyjemnym zapachu. Nie podawaj jej do picia zwierzętom i nie wykorzystuj w celach gospodarczych, np. do podlewania roślin.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną