Siwe włosy ze stresu. Czy to możliwe?

Siwe włosy ze stresu. Czy to możliwe?

Czy z powodu silnego stresu można osiwieć? To nie mit! Naukowcy odkryli, że silny stres może uszkadzać komórki macierzyste, produkujące melaninę- barwnik obecny we włosach, bez którego zanika ich naturalny kolor. Dowiedz się, dlaczego siwiejemy i czy można zahamować lub odwrócić ten proces?

Zdjęcie Siwe włosy ze stresu, czy to możliwe? #1

Siwienie ze stresu- prawda czy mit?

Stres jest nieodzownym elementem naszego życia, a jego nadmiar może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Naukowcy odkryli, że istnieje związek między siwieniem włosów a stresem. Wyniki eksperymentu Cię zaskoczą!

Eksperyment naukowców z Harvardu

W eksperymencie przeprowadzonym na myszach, naukowcy z Harvardu wykazali, jak silny stres wpływa na organizm. W trakcie badania, myszy poddawano działaniu ostrego stresu, który w efekcie negatywnie wpłynął na ciśnienie krwi i ich układ nerwowy. Nadmierne uwalnianie się hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu doprowadziło do zahamowania wydzielania barwnika melaniny, przez komórki macierzyste, znajdujące się w mieszkach włosowych. Z tego względu pigment przestał być produkowany, a myszy w ciągu tygodnia stały się całkowicie siwe.

Zdjęcie Siwe włosy ze stresu, czy to możliwe? #2

Związek stresu z siwieniem włosów

Profesor Ya-Cieh Hsu z Harvardu, jeden z autorów badania, wskazał, że stres może powodować siwienie włosów. Naukowcy doszli do wniosku, że długotrwałe napięcie może uszkadzać komórki macierzyste, odpowiedzialne za produkcję melaniny, barwnika obecnego w skórze i włosach. Stres sprawia, że melanina przestaje być produkowana, włosy stają się bezbarwne, tracąc swój naturalny kolor. Jest to proces nieodwracalny- zapas pigmentu, zawarty w mieszkach włosowych, ze względu na nadmiar hormonów stresu, zostaje wyczerpany, a włosy stają się siwe.

Zdjęcie Siwe włosy ze stresu, czy to możliwe? #3

Szkodliwe działanie stresu

W badaniu odkryto, że zmiany te można zablokować przez podanie myszom leków na nadciśnienie. Naukowcy odkryli, ze zablokowanie pewnych rodzajów białek może zahamować ten proces. Jak podkreślają, wyniki eksperymentu pomogą w odkryciu tego, jak silny i długotrwały stres wpływa na organizm i jakie szkody może powodować. Wyniki badań, mogą być także początkiem drogi do wynalezienia skutecznego leku na siwe włosy.

Patrycja

Polecane