Dostałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Zobacz, co to oznacza

Dostałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Zobacz, co to oznacza

Podczas wyborów prezydenckich pojawiło się mnóstwo zgłoszeń o nieprawidłowościach w lokalach wyborczych. Brak pieczątki na karcie do głosowania lub ucięty prawy górny róg arkusza, to niektóre z wymienianych sytuacji. Jeśli miałeś taką kartę, dowiedz się czy przez to, oddany przez Ciebie głos mógł być nieważny.

Zdjęcie Dostałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Zobacz, co to oznacza #1

Brak pieczątki na karcie do głosowania

Brak pieczątki na karcie do głosowania oznacz, że głos oddany na takiej karcie, podczas wyborów będzie nieważny. O takiej sytuacji w dniu wyborów, informowali mieszkańcy z różnych rejonów Polski. Na szczęście były to wyłącznie pojedyncze przypadki, a większość osób zachowało czujność i zgłosiło ten fakt komisji wyborczej.

Jednak jeśli otrzymaliśmy kartę, na której była tylko jedna pieczątka należąca do Państwowej Komisji Wyborczej, a brakowało czerwonej pieczątki obwodowej komisji wyborczej, to oddany na takiej karcie głos jest nieważny.

Ucięty prawy, górny róg karty

Ucięty prawy, górny róg karty to na szczęście sytuacja, które nie powinna nas niepokoić. Ucięty róg to nie wybrakowana karta ani błąd druku, a celowe działanie. Ma to umożliwić głosowanie osobom niewidomym i niedowidzącym, które na tak przygotowaną kartę mogą nałożyć specjalną nakładkę z alfabetem Braille’a.

Ucięty róg pozwala im ułożyć kartę w prawidłowy sposób, przed nałożeniem na nią ramki. Dzięki temu oznaczeniu mogą głosować samodzielnie i właściwie zakreślić wybrane pole.

Zdjęcie Dostałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Zobacz, co to oznacza #2

Przed nami druga tura wyborów

Druga tura wyborów przed nami. Już 12 lipca ponownie udamy się do lokali wyborczych, by oddać głos w wyborach prezydenckich. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności: utrzymywaniu odpowiedniego dystansu pomiędzy innymi wyborcami, noszeniu maseczek i rękawiczek ochronnych, dezynfekcji rąk przed wejściem do lokalu i zabraniu własnego długopisu do zaznaczenia głosu.

Zwracajmy też uwagę na wygląd kart do głosowania. Ucięty, prawy róg nie powinien budzić naszych wątpliwości, jednak gdy zauważymy brak pieczątki, zgłośmy to komisji wyborczej.

Patrycja